Reuters

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Reuters
Logo
Logo
Reuters-Building-30SC.JPG
Základní údaje
Právní formaPublic limited company
Datum založeníříjen 1851
ZakladatelPaul Julius Reuter
Adresa sídlaLondýn, Spojené království
Klíčoví lidéStephen J. Adler
Charakteristika firmy
Oblast činnostitelekomunikační průmysl
Mateřská společnostThomson Reuters
MajitelThomson Reuters
Dceřiná společnostReuters TV
Identifikátory
Oficiální webwww.reuters.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Reuters Data Centre, Londýn

Reuters je zpravodajská agentura, kterou v roce 1851 v Londýně založil německo-židovský imigrant Paul Julius Reuter (18161899) jako první anglickou tiskovou agenturu. Agentura Reuter’s Telegram Company nejprve vysílala komerční zprávy, v roce 1858 se staly jejím předplatitelem první vydavatelé novin. První mimoevropská pobočka byla založena roku 1865 v egyptské Alexandrii, již o rok později to byla první asijská pobočka v Bombaji a nakonec roku 1874 byla založena první jihoamerická pobočka v chilském Valparaíso.
Agentura ve své historii kladla vždy důraz na využívání moderní techniky – v roce 1883 začala používat elektrický přenos dat přímo do novin, jako první vysílala v roce 1925 zprávy rozhlasem, od roku 1927 používala dálnopis a v roce 1962 byla též první soukromou firmou, která pro přenos zpráv použila satelit.

V roce 1984 se agentura stala akciovou společností. Proti ovládnutí jinou agenturou se pojistila založením společnosti Reuters Founders Share, která drží speciální zakladatelskou akcii a může vetovat vstup nových akcionářů. V roce 2008 došlo k fúzi s kanadskou společností Thomson Corporation, která se specializovala na poskytování finančních informací a nyní nese agentura název Thomson Reuters, sídlo má v New Yorku. V současnosti tvoří prodej dat finančním trhům 90 % zisku, zbylých 10 % připadá na zpravodajství.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]