Reuters

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Reuters Data Centre, Londýn

Reuters je zpravodajská agentura, kterou v roce 1851 v Londýně založil německo-židovský imigrant Paul Julius Reuter (18161899) jako první anglickou tiskovou agenturu. Agentura Reuter’s Telegram Company nejprve vysílala komerční zprávy, v roce 1858 se staly jejím předplatitelem první vydavatelé novin. První mimoevropská pobočka byla založena roku 1865 v egyptské Alexandrii, již o rok později to byla první asijská pobočka v Bombaji a nakonec roku 1874 byla založena první jihoamerická pobočka v chilském Valparaíso.
Agentura ve své historii kladla vždy důraz na využívání moderní techniky – v roce 1883 začala používat elektrický přenos dat přímo do novin, jako první vysílala v roce 1925 zprávy rozhlasem, od roku 1927 používala dálnopis a v roce 1962 byla též první soukromou firmou, která pro přenos zpráv použila satelit.

V roce 1984 se agentura stala akciovou společností. Proti ovládnutí jinou agenturou se pojistila založením společnosti Reuters Founders Share, která drží speciální zakladatelskou akcii a může vetovat vstup nových akcionářů. V roce 2008 došlo k fúzi s kanadskou společností Thomson Corporation, která se specializovala na poskytování finančních informací a nyní nese agentura název Thomson Reuters, sídlo má v New Yorku. V současnosti tvoří prodej dat finančním trhům 90 % zisku, zbylých 10 % připadá na zpravodajství.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]