Toronto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Toronto
City of Toronto
Montage of Toronto 7.jpg
Toronto – znak
znak
Toronto – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 76 m n. m.
stát: Kanada Kanada
provincie: Flag of Ontario.svg Ontario
městské části Toronta: East York, Etobicoke,
North York, Old Toronto,
Scarborough, York
Toronto
Red pog.png
Toronto
Toronto, Ontario (provincie)
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 630 km²
počet obyvatel: 6 292 200 (2011)
hustota zalidnění: 3972 obyv. / km²
správa
starosta: John Tory
oficiální web: http://www.toronto.ca
telefonní předvolba: (416),(647) a (437, od března 2013)
PSČ: M

Toronto je s 3 milióny obyvatel nejlidnatější město Kanady a zároveň hlavní město provincie Ontario. Je situováno v jižním Ontariu, na severozápadním břehu jezera Ontario. Vlastní město tvoří od roku 1998 šest městských částí (East York, Etobicoke, North York, Old Toronto, Scarborough a York). Přilehlá sídelní aglomerace (GTA), jíž Toronto formuje mj. společně s městy Mississauga, Brampton, Vaughan, Pickerin a Markham, čítá přes 6,3 miliónu obyvatel a Toronto leží v jejim srdci. Je součástí ontarijské aglomerace, známé jako Zlatá podkova, která je domovem pro 8,7 miliónů obyvatel, tzn. přibližně 28 % veškerého kanadského obyvatelstva.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Coby ekonomicky nejsilnější z kanadských měst je Toronto pokládáno za středisko globálního významu. Torontská burza je sedmou nejvýznamnější burzou na světě. Vedle finančnictví zaujímá výraznou pozici např. filmová či softwarová produkce. V Torontu se nachází ústředí většiny kanadských společností.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Toronto lze označit za jedno z nejkosmopolitnějších měst na světě. Právě sem směřuje většina imigrantů, přijíždějících do Kanady. Kolem 49 % obyvatel Toronta uvádí, že se narodili za hranicemi Kanady. Přítomnost různorodých etnických skupin s osobitými zvyky, kulturou a kuchyní se neopominutelně podepisuje na městském životě.

Díky nízké kriminalitě, čistému prostředí, vysoké životní úrovni a otevřenosti obyvatel města jiným kulturám je Toronto hodnoceno jako jedno z měst, disponujících nejlepšími podmínkami k životu (podle Economist Intelligence Unit a průzkumu Mercer Quality of Living). Přestože se město vyznačuje rozsáhlou mrakodrapovou zástavbou, je zde překvapivě mnoho zeleně, o čemž ostatně svědčí jedno z rozšířených přízvisek Toronta - „město v parku“. V západní části města se nachází High Park, který má rozlohu 160 ha a na jehož území se rozkládá malá zoologická zahrada. Na torontských ostrovech, ležících poblíž centra města, najdeme turistické stezky, rybníky, menší letiště, zahrady, pláže, zábavní park Centreville a místa vhodná k piknikování.

Navzdory všem jmenovaným pozitivům bylo Toronto v roce 2006 ohodnoceno jako nejdražší kanadské město.

Turistické zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Panorama Toronta (pohled z přístavu), uprostřed je CN tower, bývalá nejvyšší samostatně stojící stavba světa.

V centru města se nachází někdejší největší samostatně stojící stavba na světě, CN Tower, o výšce 553 metrů (rekord byl překonán v roce 2007 stavbou Burj Khalifa). Je zde mnoho dalších turistických a kulturních atrakcí, jako je třeba Royal Ontario Museum, Art Gallery of Ontario, Baťa Shoe Museum, Gardiner Museum, Casa Loma, National Ballet of Canada, Ontario Science Centre, Ontario Place, Hockey Hall of Fame (Hokejová Síň Slávy), Black Creek Pioneer Village, Riverdale Farm a Museum of Innuit Art. Torontská ZOO je s více než 5 tisíci zvířat jednou z největších zoologických zahrad na světě.

Mezi zajímavé části města také patří Toronto Islands (Torontské Ostrovy), Distillery District, St. Lawrence Market, Beaches, Harbourfront, Scarborough Bluffs Park, Young - Dundas Square, Financial District s mnoha mrakodrapy, P.A.T.H. (největší podzemní obchodní středisko na světě, 27 km dlouhé, s více než 1200 obchody) a Exhibition Place kde se konají každoroční výstavy na CNE (The Ex).

Asi 25 km severně od centra města se rozkládá zábavní park Canada's Wonderland (1,3 km²) s více než 200 atrakcemi. Během letní sezóny (květen-říjen) jej navštíví přes 3,5 miliónu lidí.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Z Toronta pochází řada věhlasných sportovních týmů, jež se pravidelně umisťují na předních příčkách žebříčků; jde zejména o Toronto Maple Leafs (NHL), Toronto Blue Jays (MLB), Argonauts (CFL) a Toronto Raptors (NBA).

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Spřátelená města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]