Profesionální wrestling

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o nesoutěžním profesionálním sportu, kde jsou zápasy předem domluvené. Možná hledáte: Zápas (Bojový/úpolový sport).

Profesionální wrestling (česky: profesionální zápas, wrestling nebo zkráceně pro wrestling / profi wrestling) je soutěžní profesionální sport, kde jsou zápasy předem domluvené .[1] Wrestling obsahuje prvky souboje a sportu . Může dojít ke zranění nebo dokonce smrti.[zdroj?]

Wrestling je oblíbenou zábavou po celém světě, ale nejrozšířenější je v USA, Kanadě, Japonsku a Mexiku. Od 60. do 70. let minulého století byl velmi populární i v Brazílii, kde byl vysílán v programu Telecatch.[zdroj?]

Chairshot.jpg

Přestože wrestling začínal jako pouťová a cirkusová atrakce, jedná se dnes o multimiliardový průmysl, který vydělává na lístcích, smlouvách s televizemi, výrobcích DVD a PPV (pořady, kde se platí za zhlédnutí).[zdroj?]

V současnosti největší a nejoblíbenější[zdroj?] wrestlingovou federací je World Wrestling Entertainment (WWE), která na přelomu tisíciletí odkoupila většinu své konkurence – hlavně WCW a ECW.

Dalšími oblíbenými[zdroj?] wrestlingovými společnostmi jsou Total Nonstop Action Wrestling (TNA), Ring of Honor (ROH), New Japan Pro Wrestling (NJPW) a Lucha Underground.

Dále existují vývojová střediska, která slouží k postupu talentů do hlavního rosteru WWE a TNA. Příklady takových vývojových středisek jsou NXT a OVW [1]

O wrestlingu bylo natočeno také několik dokumentů, třeba Beyond the Mat, Wrestling with Shadows, Bloodstained Memoirs a Wrestler.

Styly[editovat | editovat zdroj]

  • Sportovní zábava – kombinuje zajímavé charaktery a dramatické příběhy, s menším důrazem na sport. Tento styl je prezentován hlavně WWE a TNA a je nejpopulárnější.
  • Jižní styl – Upřednostňuje tradiční roli hrdiny a padoucha. Byl populární ve 20. století v Jižní Americe. Tento styl měla NWA a v počátcích také WCW.
  • Puroresu – silový typ wrestlingu. Podobný MMA. Prezentován New Japan Pro Wrestling a Universal Wrestling Federation.
  • Hardcore – vyznačuje se vysokou mírou brutality. Používá hodně zbraní. Nejslavnější federace, která používala tento styl, byla původní ECW. V současnosti ho používá hlavně CZW. Hardcore wrestling ve větší míře v CZW se nazývá Ultraviolence.
  • Lucha libre (česky volný boj) – mexický styl, který je rychlý a je v něm používáno hodně letových chvatů. Má také prvky sportovní zábavy (masky a malí wrestleři). Klade se zde důraz na atletickou zdatnost.

Některé federace se zaměřují jen na jeden styl, u jiných se styly prolínají.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Pravidla jsou různorodá a často se mění. U zápasů dochází často k tzv. stipulation, což je upravení pravidel. Níže jsou popsána základní pravidla, která se mohou ve federacích mírně lišit, protože neexistuje žádný řídící orgán.

Ukončení zápasu[editovat | editovat zdroj]

  • Pinfall – odpinování (v češtině někdy také odpočítání) – držení protivníka lopatkami na zemi po 3 sekundy (vzácně 5)
  • Submission – donutit soupeře se vzdát
  • DQ – diskvalifikace – použití zbraně nebo nedovoleného chvatu
  • Countout – když je soupeř moc dlouho mimo ring (10 sekund)

Tato pravidla neplatí vždy, například často jsou zápasy bez diskvalifikace, časových limitů mimo ring i odpinování. Například v zápase Steel Cage je cesta k vítězství opustit železnou klec nebo odpočítat soupeře, nebo v Last Man Standing zápase je nutné dát soupeři KO.

Příběhy (storyline)[editovat | editovat zdroj]

Wrestling není jenom o zápasení, ale i o příbězích. Některé příběhy byly kontroverzní – například když zemřel Eddie Guerrero.

WrestleMania

WrestleMania[editovat | editovat zdroj]

Je to největší událost roku ve WWE. Je to také nejdéle běžící wrestlingová show. Účastnila se jí také spousta celebrit jako Muhammad Ali, Mr. T, Alice Cooper, Lawrence Taylor, Pamela Anderson, Mike Tyson, Donald Trump, Floyd „Money“ Mayweather, Snoop Dogg, Raven-Symoné, Kim Kardashian a další. Největší návštěvnost měla WrestleMania III s 93000 fanoušky.

Backyard[editovat | editovat zdroj]

Backyard je amatérský wrestling, provozovaný převážně dětmi, které chtějí napodobovat profesionální wrestlery. Nejznámější a poloprofesionální českou federací je Opava Fun Wrestling (OFW), která od 8. 11. 2006 baví diváky z Opavy a z okolí. Federace si postavila ring a má stovky věrných fanoušků (ti co chodí na jejich show) a mnoho dalších na internetu. Už se o nich zmínily i noviny [2] [3]. Federace také již natočila přes 10 okomentovaných show. Jejich stránka má ke dni 1. 2. 2013 skoro 19 000 návštěv. V současnosti má OFW pauzu na dobu neurčitou kvůli problémům s ringem. V současnu se do popředí dostává federace VcV Original Wrestling. Pořádali už 40 veřejných shows a stejně jako OFW mají vlastní ring. Což je u amatérských wrestlingových federací v ČR velmi ojedinělé.

Wrestling v Česku[editovat | editovat zdroj]

V Česku byl wrestling již v minulých stoletích součástí různých cirkusů nebo poutí. Rozhodně se však nejednalo o populární sport. Největší rozmach wrestlingu nastal v Česku až poté, co začalo být možné jej sledovat v zahraničních médiích. V devadesátých letech bylo možné sledovat v Česku TNN, kde běželo WCW a začala se tvořit základna fanoušků. Později byl na TV3 vysílán WWE SmackDown, což pomohlo dalšímu rozšiřování. Nejvíce lidí ale začalo sledovat wrestling až po rozšíření vysokorychlostního internetu. V současné době spousty fanoušků přibývají. Dne 11. 6. 2009 v Česku bylo poprvé živé vystoupení profesionálního wrestlingu, když se v Tesla Areně uskutečnilo WWE Raw Live.

V současnosti je možné sledovat wrestling na sportovním kanále Eurosport, který každé pondělí od 20.55 vysílá blok dvou pořadů o WWE – This Week in WWE a Vintage Collection. Tento blok pod názvem Clash Time je vysílán v české mutaci a stálou komentátorskou dvojicí je Michal Škorpil a Michal Petrgál. Od léta roku 2012 začal nový televizní kanál skupiny Nova, TV FANDA, vysílat pravidelně každý týden pořad Smackdown v české verzi. V televizním programu se dá najít každou středu po 23. hodině pod názvem "K.O. Night Show", případně je tento pořad reprízován na stanici Nova Sport ve druhé polovině týdne.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://tv.eurosport.cz/wrestling/je-wrestling-skutecny_sto3370330/storynews.shtml

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]