World Wrestling Entertainment

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
World Wrestling Entertainment
Logo
Logo
WWE Corporate HQ, Stamford, CT, jjron 02.05.2012.jpg
Právní forma veřejná společnost
Datum založení 1952
Zakladatelé Roderick McMahon
Toots Mondt
Vince McMahon
Sídlo Stamford
Klíčoví lidé Vince McMahon
Oblast činnosti Wrestling
Zaměstnanci 1 152 (2018)
Oficiální web www.wwe.com
Identifikátory
ISIN US98156Q1085
Některá data mohou pocházet z datové položky.

WWE Inc. je americká společnost, která se zabývá hlavně profesionálním wrestlingem. Je to největší společnost svého druhu na světě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

WWE začala být populární po roce 1980, tehdy ještě jako WWF. Největší hvězdou byl Hulk Hogan, který byl v hlavních tahácích několika prvních WrestleManií a byl zde ve spousta památných zápasech s dalšími hvězdami (na WrestleManii 3 proti André the Giantovi nebo na WrestleManii 6 proti Ultimate Warriorovi). Další velké hvězdy byly "Macho Man" Randy Savage, "Rowdy" Roddy Piper, Ted DiBiase, Ricky Steamboat, The Iron Sheik, Ric Flair a Sgt. Slaughter.

V WWF nastala po roce 1993 krize a spousta známých jmen odešlo do konkurenční společnosti WCW. WWE tak začala budovat nové hvězdy, např. The Undertakera, Shawna Michaelse, Breta Harta, Diesela nebo Razora Ramona. WWF začala produkovat Monday Night Raw a WCW na to zareagovala Monday Night Nitrem, které se vysílalo ve stejnou dobu a tak WWF a WCW bojovaly o diváky. WCW měla převahu a WWF tak se dostala ke zrodu Attidude éry.

WWE začala prosazovat nové hvězdy jako "Stone Cold" Steve Austina, Triple He, The Rocka, Kanea a do ringu se mnohokrát dostal i sám Vince McMahon. WWF začala překonávat WCW. Postupně přicházely do WWF hvězdy WCW jako Chris Jericho nebo Big Show a za pár let WCW bylo odkoupeno WWF, ta získala spousta nových superstars a tak se rozdělila na Raw a Smackdown. V roce 2002 se musela WWF přejmenovat na WWE kvůli problémům s jinou společností.

Mezi roky 2002 a 2008 byla tzv. Ruthless Agression éra, kde se prosadilo spousta hvězd jako John Cena, Randy Orton, Rey Mysterio, Batista nebo Edge a staly se hlavními hvězdami WWE.

Od roku 2008 je tzv. PG éra, zde se objevilo spousta dnešních hvězd jako Dolph Ziggler, The Miz, Sheamus, Alberto Del Rio, Wade Barrett, Cody Rhodes, Dean Ambrose, Roman Reigns, Seth Rollins, Bray Wyatt, Cesaro, Daniel Bryan atd. Od roku 2013 v rámci příběhu WWE vládnou Triple H a Stephanie McMahon.

Rok 2016 se označuje jako Novou Érou. Vše začalo už po WrestleManii, kdy se Shane McMahon (Syn majitele WWE a bratr Stephanie McMahon) stal generálním manažerem SmackDownu. WWE zavedla rozdělené rostery na RAW a nově SmackDown LIVE, který se začal vysílat živě. SmackDown začal hlavně prosazovat hvězdy, které neměli pořádně šanci se ukázat lidi jako The Miz, Baron Corbin , Dolph Ziggler. V roce 2016 se uskutečnilo hodně návratů bývalých hvězd např. The Spirit Squad, Headbangers nebo i Curt Hawkins, Rhyno a Mickie James. Nejvýznamnější byl nejspíš návrat Shanea McMahona a návrat Goldberga, který se do společnosti vrátil po 12 letech. V současné době WWE pociťuje další krizi s Ratingy a sledovanost show,dokonce show RAW zaznamenala nejnižší sledovanost za posledních 20 let.

WrestleMania

Shows[editovat | editovat zdroj]

WWE má několik opakujících se týdenních shows, v těchto shows vznikají příběhy, které se vyřizují na placených akcích.V každé show vystupuje takzvaný roster

Raw - Největší týdenní show, vysílá se v pondělí živě. První epizoda byla odvysílána v roce 1993, od roku 2012 trvá tři hodiny. Uskutečnují se zde zápasy i slovní konfrontace.

Smackdown Live - Druhá největší týdenní show, vysílá se v úterý živě. První epizoda byla odvysílana v roce 1999, mezi lety 2002 - 2011 byla brána jako 2 show s vlastním rosterem...obnova tohoto systému se uskutečnila v červenci roku 2016 jako Raw. Trvá 2 hodiny a od roku 2016 se vysílá živě na stanici USA Network.. Stejně jako v Raw se zde uskutečnují včetně zápasů i slovní konfrontace.

Main Event - Show dostupná na stanici WWE Network. První epizoda byla odvysílána v roce 2012. Trvá hodinu, uskutečnují se zde hlavně zápasy a občas slovní konfrontace.Natáčí se před show RAW

205 Live - Vysílá se živě v úterý po SmackDownu.V této show vystupuji takzvané cruiserweight váhy.Show má 45 minut

NXT - Natáčí se několik týdnů dopředu, vysílá se ze záznamu ve středu. Funguje jako vývojové centrum WWE pro budoucí talenty, má i vlastní tituly. Show trvá hodinu a uskutečnují se tu jak zápasy, tak konfrontace. Wrestleři z NXT se objevují jen zde a neobjevují se v ostatních shows, potom co jsou připraveni, jsou z NXT odesláni do hlavních shows.

NXT UK - Jedná se o show kde zápasí wrestleři z Velké Británie.Show má své vlastní tituly.

Každý měsíc se uskuteční placená akce, na těchto akcích jsou zápasy o titul a vyřizují se zde spory. Největší placenou akcí je WrestleMania, ta se koná na stadionech, které pojmou i 80 tisíc fanoušků. Každá placená akce se koná jen jednou ročně a jsou akce které jsou speciální druhem zápasů, placené akce jako Hell in a Cell, Survivor Series, Extreme Rules, Summerslam, Wrestemania, FastLane, Payback, Clash of Champions, Royal Rumble, Money in the Bank, Battleground, Elimination Chamber, TLC, Backlash.

Wrestleři také zápasí pouze pro fanoušky v aréně, dvě takové show se událi i v České republice v roce 2009 a 2018 . Wrestleři každý týden odzápasí zhruba 3-5 zápasů.

Tituly[editovat | editovat zdroj]

RAW[editovat | editovat zdroj]

Tituly Současný šampión Datum Výhry Show/PPV Bývalý Šampion
WWE Universal Championship Brock Lesnar RAW Roman Reigns
Intercontinental Championship Seth Rollins 19. srpna 2018 SummerSlam Dolph Ziggler
Raw Women´s Championship Ronda Rousey 19. srpna 2018 SummerSlam Alexa Bliss
Raw Tag Team Championship Dean Ambrose a Seth Rollins 22.října.2018 RAW Drew McIntyre a Dolph Ziggler

SmackDown Live[editovat | editovat zdroj]

Tituly Současný Šampión Datum výhry Show/PPV Bývalý Šampion
WWE Championship AJ Styles 7. listopadu 2017 SmackDown Live Jinder Mahal
United States Championship Shinsuke Nakamura 15. července 2018 Extreme Rules Jeff Hardy
SmackDown Women´s Championship Becky Lynch 16.září.2018 Hell In a Cell Charlotte Flair
SmackDown Tag Team Championship The Bar 16.října.2018 SmackDown Live 1000 The New Day

NXT[editovat | editovat zdroj]

Tituly Současný Šampion Datum výhry Show/PPV Bývalý Šampion
NXT Championship Tommaso Ciampa 25. července 2018 NXT Aleister Black
NXT North America Championship Ricochet 18. srpna 2018 NXT TakeOver: Brooklyn 4 Adam Cole
NXT Women's Championship Kairi Sane 18. srpna 2018 NXT TakeOver: Brooklyn 4 Shayna Baszler
NXT Tag Team Championship The Undisputed Era 20. prosince 2017 NXT SAnitY
WWE UK Championship Pete Dunne 20. května 2017 NXT TakeOver Chicago Tyler Bate
WWE Champion AJ Styles

Ostatní Tituly[editovat | editovat zdroj]

Tituly/Ocenění Současný Šampión Datum výhry Show/PPV Bývalý Šampion
WWE Cruiserweight Championship Buddy Murphy 6.října.2018 WWE Super Showdown Cedrick Alexander
Royal Rumble Winner 2018 Shinsuke Nakamura 28. ledna 2018 Royal Rumble N/A
Women's Royal Rumble Winner 2018 Asuka 28. ledna 2018 Royal Rumble N/A
Money In The Bank 2018 N/A (Braun Strowman neuspěl při ''cash in") 18. června 2018 Money In The Bank N/A
Greatest Royal Rumble Winner Braun Strowman 17. dubna 2018 Greatest Royal Rumble N/A
Money In The Bank 2018 (Woman's) N/A (Alexa Bliss úspěšně zpeněžila kufřík) 18. června.2018 Money In The Bank N/A
Andre the Giant Memorial Battle Royal Trophy ''Woken'' Matt Hardy 8. dubna 2018 WrestleMania 34 Mojo Rawley

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]