World Wrestling Entertainment

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
World Wrestling Entertainment
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaveřejně obchodovaná společnost
Datum založení1952
PředchůdceWorld Wrestling Federation
ZakladateléRoderick McMahon
Joseph Raymond Mondt
Vince McMahon
Linda McMahonová
Adresa sídlaStamford, 069 02, USA
Klíčoví lidéVince McMahon
Charakteristika firmy
Oblast činnostiwrestling
Zaměstnanci1 152 (2018)
MajitelVince McMahon
Dceřiná společnostWWE Japan
OceněníDiamond Play Button
Identifikátory
Oficiální webwww.wwe.com
ISINUS98156Q1085
Některá data mohou pocházet z datové položky.

WWE Inc. je americká společnost, která se zabývá hlavně profesionálním wrestlingem. Je to největší společnost svého druhu na světě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

WWE začala být populární po roce 1980, tehdy ještě jako WWF. Největší hvězdou byl Hulk Hogan, který byl v hlavních tahácích několika prvních WrestleManií a byl zde ve spousta památných zápasech s dalšími hvězdami (na WrestleManii 3 proti André the Giantovi nebo na WrestleManii 6 proti Ultimate Warriorovi). Další velké hvězdy byly „Macho Man“ Randy Savage, „Rowdy“ Roddy Piper, Ted DiBiase, Ricky Steamboat, The Iron Sheik, Ric Flair a Sgt. Slaughter.

V WWF nastala po roce 1993 krize a spousta známých jmen odešlo do konkurenční společnosti WCW. WWE tak začala budovat nové hvězdy, např. The Undertakera, Shawna Michaelse, Breta Harta, Diesela nebo Razora Ramona. WWF začala produkovat Monday Night Raw a WCW na to zareagovala Monday Night Nitrem, které se vysílalo ve stejnou dobu a tak WWF a WCW bojovaly o diváky. WCW měla převahu a WWF tak se dostala ke zrodu Attidude éry.

WWE začala prosazovat nové hvězdy jako „Stone Cold“ Steve Austina, Triple He, The Rocka, Kanea a do ringu se mnohokrát dostal i sám Vince McMahon. WWF začala překonávat WCW. Postupně přicházely do WWF hvězdy WCW jako Chris Jericho nebo Big Show a za pár let WCW bylo odkoupeno WWF, ta získala spousta nových superstars a tak se rozdělila na Raw a Smackdown. V roce 2002 se musela WWF přejmenovat na WWE kvůli problémům s jinou společností.

Mezi roky 2002 a 2008 byla tzv. Ruthless Agression éra, kde se prosadilo spousta hvězd jako John Cena, Randy Orton, Rey Mysterio, Batista nebo Edge a staly se hlavními hvězdami WWE.

Od roku 2008 je tzv. PG éra, zde se objevilo spousta dnešních hvězd jako Dolph Ziggler, The Miz, Sheamus, Alberto Del Rio, Wade Barrett, Cody Rhodes, Dean Ambrose, Roman Reigns, Seth Rollins, Bray Wyatt, Cesaro, Daniel Bryan atd. Od roku 2013 v rámci příběhu WWE vládnou Triple H a Stephanie McMahon.

Rok 2016 se označuje jako Novou Érou. Vše začalo už po WrestleManii, kdy se Shane McMahon (Syn majitele WWE a bratr Stephanie McMahon) stal generálním manažerem SmackDownu. WWE zavedla rozdělené rostery na RAW a nově SmackDown LIVE, který se začal vysílat živě. SmackDown začal hlavně prosazovat hvězdy, které neměli pořádně šanci se ukázat lidi jako The Miz, Baron Corbin , Dolph Ziggler. V roce 2016 se uskutečnilo hodně návratů bývalých hvězd např. The Spirit Squad, Headbangers nebo i Curt Hawkins, Rhyno a Mickie James. Nejvýznamnější byl nejspíš návrat Shanea McMahona a návrat Goldberga, který se do společnosti vrátil po 12 letech. V současné době WWE pociťuje další krizi s Ratingy a sledovanost show,dokonce show RAW zaznamenala nejnižší sledovanost za posledních 20 let.Od roku 2018 WWE ztrácí přibližně přes 100 pracovníku,což znamená že v roce 2029 by měla WWE zkrachovat.

WrestleMania

Shows[editovat | editovat zdroj]

WWE má několik opakujících se týdenních shows, v těchto shows vznikají příběhy, které se vyřizují na placených akcích.V každé show vystupuje takzvaný roster

Raw – Největší týdenní show, vysílá se v pondělí živě. První epizoda byla odvysílána v roce 1993, od roku 2012 trvá tři hodiny. Uskutečnují se zde zápasy i slovní konfrontace.

Smackdown Live – Druhá největší týdenní show, vysílá se v pátek živě. První epizoda byla odvysílana v roce 1999, mezi lety 2002–2011 byla brána jako 2 show s vlastním rosterem...obnova tohoto systému se uskutečnila v červenci roku 2016 jako Raw. Trvá 2 hodiny a od roku 2019 se vysílá živě na stanici Fox Sports.. Stejně jako v Raw se zde uskutečnují včetně zápasů i slovní konfrontace.

Main Event – Show dostupná na stanici WWE Network. První epizoda byla odvysílána v roce 2012. Trvá hodinu, uskutečnují se zde hlavně zápasy a občas slovní konfrontace.Natáčí se před show RAW

205 Live – Vysílá se živě v pátek po SmackDownu.V této show vystupuji takzvané cruiserweight váhy.Show má 45 minut

NXT – Natáčí se několik týdnů dopředu, vysílá se ze záznamu ve středu. Funguje jako vývojové centrum WWE pro budoucí talenty, má i vlastní tituly. Show trvá hodinu a uskutečnují se tu jak zápasy, tak konfrontace. Wrestleři z NXT se objevují jen zde a neobjevují se v ostatních shows, potom co jsou připraveni, jsou z NXT odesláni do hlavních shows.

NXT UK – Jedná se o show kde zápasí wrestleři z Velké Británie.Show má své vlastní tituly.

Každý měsíc se uskuteční placená akce, na těchto akcích jsou zápasy o titul a vyřizují se zde spory. Největší placenou akcí je WrestleMania, ta se koná na stadionech, které pojmou i 80 tisíc fanoušků. Každá placená akce se koná jen jednou ročně a jsou akce které jsou speciální druhem zápasů, placené akce jako Hell in a Cell, Survivor Series, Extreme Rules, Summerslam, Wrestemania, FastLane, Payback, Clash of Champions, Royal Rumble, Money in the Bank, Battleground, Elimination Chamber, TLC, Backlash.

Wrestleři také zápasí pouze pro fanoušky v aréně, dvě takové show se událi i v České republice v letech 2009 a 2018. Wrestleři každý týden odzápasí zhruba 3-5 zápasů.

Tituly[editovat | editovat zdroj]

RAW[editovat | editovat zdroj]

Tituly Současný šampión Datum Výhry Show/PPV Bývalý Šampion
WWE Championship Roman Reigns 3. dubna 2022 Wrestlemania 38- Day 2 Brock Lesnar
United States Champinoship Austin Theory 27. listopadu 2022 Survivor Series- Wargames (2022) Seth "Freakin" Rollins
Raw Women’s Championship Bianca Belair 2. dubna 2022 Wrestlemania 38- Day 1 Becky Lynch
Raw Tag Team Championship The Usos 20. května 2022 Smackdown RK-Bro

SmackDown Live[editovat | editovat zdroj]

Tituly Současný Šampión Datum výhry Show/PPV Bývalý Šampion
WWE Universal Championship Roman Reigns 30. srpna 2020 Payback! (2020) „The Fiend“ Bray Wyatt
Intercontinental Championship Gunther 10. června 2022 Smackdown Ricochet
SmackDown Women’s Championship Ronda Rousey 8. října 2022 Extreme Rules (2022) Liv Morgan
SmackDown Tag Team Championship The Usos 18. čevence 2021 Money In The Bank (2021) The Mysterios

NXT[editovat | editovat zdroj]

Tituly Současný Šampion Datum výhry Show/PPV Bývalý Šampion
NXT Championship Finn Balor 8. září 2020 NXT Super Tuesday 2 Karrion Kross
NXT North American Championship Johnny Gargano 28. října 2020 NXT: Halloween Havoc Adam Cole
NXT Women's Championship Io Shirai 7. června 2020 NXT TakeOver: In Your House (2020) Shayna Baszler
NXT Tag Team Championship Danny Burch & Oney Lorcan 21. října NXT Breezango
WWE UK Championship Walter 5. dubna NXT TakeOver: New York Pete Dunne
Soubor:AJ-Styles-Will-Defend-the-WWE-Championship-Against-Dean-Ambrose-at-WWE-TLC.jpg
WWE Champion AJ Styles

Ostatní Tituly[editovat | editovat zdroj]

Tituly/Ocenění Současný Šampión Datum výhry Show/PPV Bývalý Šampion
Royal Rumble Winner 2022 Brock Lesnar 29. ledna 2022 Royal Rumble N/A
Women's Royal Rumble Winner 2022 Ronda Rousey 29. ledna 2022 Royal Rumble N/A
Money In The Bank 2022 N/A (Austin Theory úspěšně zpeněžil kufřík) 2. července 2022 Money In The Bank (2022) N/A
Greatest Royal Rumble Winner Braun Strowman 17. dubna 2018 Greatest Royal Rumble N/A
Money In The Bank 2022 (Woman's) N/A (Liv Morgan úspěšně zpeněžila kufřík) 2. července 2022 Money In The Bank (2022) N/A
Andre the Giant Memorial Battle Royal Trophy Madcap Moss 1. dubna 2022 Smackdown Jey Uso

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]