Ostrov prince Edvarda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ostrov prince Edvarda[1]
Prince Edward Island (en)
Île-du-Prince-Édouard (fr)
Charlottetown
Charlottetown
Ostrov prince Edvarda[1] – vlajka
vlajka
Geografie
PEI, Canada.svg
Hlavní město Charlottetown
Souřadnice
Rozloha

celkem: 5 683 km²
zem: 5 683 km²

vodstvo: 0  km²
Časové pásmo -4
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 139 818
Hustota zalidnění Parametr "hustota" (nyní s hodnotou "23,9") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.23,9 obyv./km²
Jazyk angličtina
Správa regionu
Nadřazený celek Kanada
Druh celku provincie
Viceguvernér Antoinette Perryová
Měna Kanadský dolar
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 CA-PE
Oficiální web www.gov.pe.ca
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostrov prince Edvarda (angl. Prince Edward Island, zkr. PEI či P.E.I., fr.: l'Île-du-Prince-Édouard, sk.: Eilean a’ Phrionns či Eilean Eòin, mikmagsky: Apekweit) je nejmenší kanadská provincie, jedna z Pobřežních provincií a potažmo tzv. Atlantických provincií. Leží na ostrově stejného jména. Má asi 140 000 obyvatel, kteří se běžně označují jako Ostrované. Oficiální jazyk je angličtina, významný podíl mají francouzsky, skotsky a irsky mluvící obyvatelé. Většina obyvatelstva se hlásí ke křesťanství, nejsilnější postavení má katolická církev (podle sčítání z roku 2001 se k ní hlásí 47,4 % obyvatel), z protestantských denominací má nejvíce vyznavačů sjednocená církev Kanady (19,9 %).

Ostrov byl pojmenován po Eduardovi Augustovi Hannoverském, vévodovi z Kentu, synovi britského krále Jiřího III. a otci královny Viktorie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 59, 197. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]