Sjednocená církev Kanady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Sjednocená církev Kanady (angl. United Church of Canada, fr. l'Église Unie du Canada) je druhá největší církev působící na území Kanady, kde je zároveň největší protestantskou denominací. Vznikla v roce 1925 sloučením Presbyteriánské církve v Kanadě (Presbyterian Church in Canada), Metodistické církve v Kanadě (Methodist Church of Canada) a Sborové unie Ontaria a Quebecu (Congregational Union of Ontario and Quebec, početně nepříliš silná, ale historicky významná evangelikální denominace).

Při sčítání lidu v roce 2001 se k ní v Kanadě přihlásilo 9,6 % obyvatel, což představuje významný propad oproti dřívějším sčítáním, v nichž se ke Sjednocené církvi Kanady hlásilo přes 25 % obyvatelstva.

Sjednocená církev Kanady je považována za liberální v oblasti morálního učení, kde se vzdálila většině ostatních významných církví působících v Kanadě díky svému přístupu k homosexualitě a interrupcím. Katolíci a konzervativní protestanté ji považují za typický příklad „zdegenerovaného“ a „vykastrovaného“ křesťanství, naproti tomu příznivěji se o ní vyjadřují liberální, levicové a feministické kruhy, které ji považují za ukázkový model „pokrokového“ a „moderního“ křesťanství[zdroj?].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]