Nunavut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nunavut
Vlajka
vlajka
geografie

Nunavut, Canada.svg

Hlavní město: Iqaluit
Souřadnice:
Rozloha: celkem: 2 093 190 km²

zem: 1 932 255 km²
vodstvo: 160 935 km²

Časové pásmo: -5, -6, -7
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 31 152
Hustota zalidnění: 0,015 ob./km²
Jazyk: angličtina, francouzština, inuitština
správa regionu
Nadřazený celek: Kanada
Druh celku: spolkové teritorium
Commissioner Edna Elias
mezinárodní identifikace
ISO 3166-2: CA-NU

Nunavut (z inuktitutského ᓄᓇᕗᑦ) je největší a nejsevernější teritorium Kanady. Má rozlohu 2 093 190 km² a něco málo přes 30 000 obyvatel (odhad 2006). Největším a hlavním městem je Iqaluit.

Jméno znamená v inuitštině „Naše zem“ nebo „Naše vlast“. Jde o samosprávné území Eskymáků s rozsáhlou autonomií vytvořené 1. dubna 1999 odtržením od Severozápadních teritorií. Původní obyvatelé tvoří asi 85 % obyvatelstva, v drtivé většině jde o Eskymáky. Něco málo přes 70 % obyvatel deklaruje jako svůj mateřský jazyk některý z eskymáckých jazyků (na rozdíl od Indiánů z provincií, kteří dnes většinou už mluví anglicky). Dva nejrozšířenější z nich jsou vedle francouzštiny a angličtiny úředními jazyky teritoria.

Jde o jedno z nejřidčeji osídlených území na Zemi.

Náboženství[editovat | editovat zdroj]

Inuit, Arviat (Photo: Patrick André Perron) Nunavut

Ve sčítání z roku 2001 se nejvíce obyvatel přihlásilo ke křesťanství, ke katolické církvi 23,3 % a 66,7 % k různým protestantským denominacím.

Návštěvnost[editovat | editovat zdroj]

Turisté Nunavut nenavštěvují zrovna v hojných počtech, jediným způsobem jak se sem dostat je totiž malé letadlo, které sem lítá pouze ze 4 kanadských letišť. Do Nunavutu nevedou žádné silnice ani železnice. Po území Nunavutu se pak dá dále pohybovat buďto za pomocí vlastního auta, zdejších regionálních autobusů nebo v zimě také na sněžných skútrech či saních tažených opravdovým psím spřežením.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]