Psí spřežení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šest psů

Psí spřežení, jízda se psím spřežením nebo musherství (mašérství), anglicky mushing, je sport, při kterém dva nebo více psů v postrojích tahají svého psovodamašéra na speciálních saních nebo na řiditelném vozíku. Jedná se o jedno z odvětví tzv. kynologického sportu, jež má svůj původ odvozený z běžné praxe psích spřežení, která jsou zcela běžně využívána k přepravě osob nebo i k dopravě materiálů v arktických nebo i v antarktických klimatických podmínkách. Postavení psů záleží na jejich výcviku, stáří a zkušenosti. Vepředu běží takzvaný vedoucí pes (nejinteligentnější ze smečky), za ním nebo vedle něho starší a slabší psi a úplně vzadu mladí, silní a nezkušení psi.

Výcvik[editovat | editovat zdroj]

Výcvik saňových psů začíná od jejich druhého měsíce života (tj. odloučení od matky). Začíná se každodenním během a učením základních povelů. Nejzákladnějším povelem je přivolání na jméno. U mladých štěňat nemusíme používat obojek, necháváme psa volně pobíhat po okolí. Pokud se příliš vzdálí zavoláme jej jménem a nabídneme pamlsek. Při každém přivolání psa odměníme.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Mašér[editovat | editovat zdroj]

Mašér (počeštěno z angl. termínu „musher“) je člověk, který dokázal skloubit lásku ke psům a ke sportu. Měřítkem kvality mašéra bývají jeho výsledky. Primárně je jím zejména styl, kterým se tento člověk stará o psy, a míra jeho osobní autority, jež vyjadřuje to, jak ho psi respektují. Právě proto by se tomuto sportu měl věnovat jen člověk, který mu bude moci věnovat dostatek času, financí, fyzických i psychických sil. Co se týče závodů, tak úspornou variantou jsou disciplíny s jedním, případně se dvěma psy (canicross, bikejöring, skijöring, D kategorie). Věnovat se tomuto sportu znamená přizpůsobit mu celý svůj život, z čehož vyplývá množství radostí, ale i starostí a úsilí. Odměnou bývají zajímavé zážitky a hlavně možnost sledovat radost psů při tahání.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Psie záprahy na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]