Quito

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Quito
San Francisco de Quito
Quito montage.png
Quito – znak
znak
Quito – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice 0°13′7″ j. š., 78°30′35″ z. d.
Nadmořská výška 2 850 m n. m.
Stát Ekvádor Ekvádor
provincie Pichincha
Quito
Red pog.svg
Quito
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 352 km²
Počet obyvatel 1 919 432 (2013)
Hustota zalidnění 5 453 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Název lokality město Quito
Typ kulturní dědictví
Kritérium ii, iv
Odkaz 2 (anglicky)
Zařazení 1978 (2. zasedání)
Správa
Vznik 1534
Zakladatel Sebastián de Belalcázar
Oficiální web www.quito.gob.ec
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Quito je hlavní město Ekvádoru. Leží v severní části země v provincii Pichincha asi 22 km jižně od rovníku a je druhým nejvýše položeným hlavním městem na světě (2850 metrů nad mořem). Město leží na východním svahu aktivního stratovulkánu Pichincha (4794 m), rozkládá se v hlubokém údolí. Podle posledního sčítání lidu mělo v roce 2001 1 399 378 obyvatel, současný počet se odhaduje na více než 1 800 000 obyvatel, což jej činí druhým největším městem státu, hned po Guayaquilu. Koloniální centrum bylo vyhlášeno památkovou rezervací UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie města spadá do předkolumbovské éry. První obyvatelé byli lidé kmene Quitu sjednocení s domorodou indiánskou dynastií Shyris. Kolem roku 1300 se dynastie Shyris spojila s dynastií Puruhás a jejich potomci bojovali proti Inkům v druhé polovině 15. století. Do roku 1526 bylo Quito hlavním městem Incké říše. Po španělské invazi bylo město zničeno a znovu vystaveno španělským vyslancem Sebastiánem de Belalcázar. Mnoho koloniálních budov se zachovalo do dnešní doby.

Orientace[editovat | editovat zdroj]

Centrum (el centro) je část starého města s bílými domy, koloniální architekturou a spoustou katolických kostelů a katedrál. Na sever od centra se nachází nové město, v této části sídlí většina firem, leteckých společností, velvyslanectví, nákupních center, hotelů a restaurací. Nejznámější a nejnavštěvovanější je oblast Mariscal Sucre a navazující třída Amazonas. Na severním konci Quitu se nacházelo letiště (od 17.2.2013 je v provozu nové letiště mimo město) a resorty pro bohatší vrstvy. V hlavním městě je také několik parků zaměřených na aktivní odpočinek obyvatelstva.

Památky[editovat | editovat zdroj]

V samém centru města se nachází Náměstí nezávislosti (španělsky Plaza de la Independencia) na kterém stojí např. Prezidentský palác (španělsky Palacio del Gobierno), katedrála nebo Arcibiskupský palác (španělsky Palacio Arzobispal). Nedaleko náměstí naleznete Klášter sv. Augustína, ve kterém je pohřbeno mnoho hrdinů padlých v bojích o ekvádorskou nezávislost a byla zde také podepsána deklarace nezávislosti (10. srpna 1809). Dále je zajímavé divadlo Teatro Sucre vystavěné v roce 1878. Kostel La Compaňía de Jesús z roku 1605 je nejvíce vyzdobeným ekvádorským kostelem se zlato zelenou kopulí. Dalším zajímavým náměstím je Náměstí svatého Františka (španělsky Plaza San Francisco) se stejnojmenným kostelem a klášterem, jehož výstavba začala jen pár týdnů po obnovení Quito v r. 1534. Vedle této koloniální stavby, největší v Quitu se nachází také muzeum. V celém Quitu je bezpočet muzeí, divadel, kostelů, katedrál a nejrůznějších památníků. Dominantou Quita je malý kopec Panecillo v jižní části města, na jehož vrcholku stojí mohutná socha anděla. Zhruba 20 km severně od města se nachází památník Mitad del Mundo - místo, kde silnice Panamericana protíná rovník.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]


Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie Guápulo, Quito[editovat | editovat zdroj]


(Plaza San Fransisco) - Quito 1534

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]