Sebastián de Belalcázar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sebastián de Belalcázar
Sebastián de Belalcázar
Sebastián de Belalcázar
Rodné jméno Sebastián Moyano
Narození 1479/1495?
Córdoba, Kastilie
Úmrtí 1551
Cartagena, Místokrálovství Peru
Národnost španělská
Povolání cestovatel
Titul Adelantado května 1540
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sebastián de Belalcázar, vlastním jménem Sebastián Moyano (1479/1495?, Córdoba, Kastilie1551, Cartagena, Místokrálovství Peru) byl španělský conquistador, dobyvatel a guvernér.

Narodil se jako Sebastián Moyana v provincii Córdoba v Kastilii. Různé prameny uvádějí různý rok narození a to mezi lety 1479 až 1495. V mládí přijal jméno Belalcázar což byl název hradního města v blízkosti jeho rodného města Córdoba.

Dobývání Ecuadoru[editovat | editovat zdroj]

Do Ameriky připlul v roce 1515, když unikal před trestem a chudobou v niž žil. V Nikaragui se v roce 1524 setkal s Franciscem Hernándezem de Córdobou a stal prvním starostou města León v Nikaragui.[1] Zde setrval až do 1527, kdy odešel do Hondurasu v důsledku vnitřních sporů mezi španělskými guvernéry. V roce 1532 se plavil k pobřeží Peru, kde se spojil s výpravou Francisca Pizarra. V roce 1533, poté co pomohl Pizarrovi, byl vyslán do dnešního Ecuadoru do města Quito, které bylo nejsevernějším městem incké říše. Před jeho příchodem ale incký tamní vládce Rumiñahui přemístil poklad z města hluboko do And a město vypálil. Belalcázar s Diego de Almagrou ho porazili a založil nové město Quito a také přístav Guayaquil.

Dobývání Kolumbie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1535 až 1539 chtěl rozšířit své panství a tak se vydal na sever od rovníku, kde chtěl najít bájné Eldorado. Po dva roky dobýval území dnešní Kolumbie. V roce 1539 přešel Kordillery do povodí řeky Magdalény. V oblasti Bogoty, kterou krátce předtím založil Gonzalo Jiménez de Quesada, který přišel od severu s Nikolaus Federmann, který přišel z území dnešní Venezuely se všichni spojili. Všichni tři si ale začali činit nároky na nová území a jejich spor musel řešit král a římským císařem Karlem V. Belalcázarovi se nároky nepodařilo prosadit. Král mu udělil titul guvernéra Popayánu a čestný titul Adelantado května 1540. Mezi dobyvateli došlo znovu k neshodě o pozemky, tentokrát mezi Belalcázarem a Pascualem de Andagoyou, který se také prohlásil guvernérem Popayánu. Později se účastnil bojů ve sporu mezi zastánci rodin Francisca Pizarra a Diego de Almagra v Peru. V roce 1546 nařídil exekuci dobyvateli Jorgemu Robledovi, který vládl v sousední provincii. V roce 1550 byl obžalovaný a v nepřítomnosti odsouzen trestu smrti za zabití Jorgeho Robleda a i za další trestné činy, které se týkaly jeho neustálého vyvolávání válek mezi jinými dobyvateli. Zemřel v roce 1551 dříve, než mohl vrátit zpět do Španělska, aby podal odvolání proti rozhodnutí soudu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Biografie na biografiasyvidas.comšpanělsky

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]