Sebastián de Belalcázar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sebastián de Belalcázar
Rodné jménoSebastián Moyano
Narození1479/1495?
Córdoba, Kastilie
Úmrtí1551
Cartagena, Místokrálovství Peru
Národnostšpanělská
Povoláníobjevitel a conquista
TitulAdelantado května 1540
Funkcestarosta (León)
guvernér (Popayán)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sebastián de Belalcázar, vlastním jménem Sebastián Moyano (1479/1495?, Córdoba, Kastilie1551, Cartagena, Nová Granada[1]) byl španělský conquistador, dobyvatel a guvernér.

Narodil se jako Sebastián Moyana v provincii Córdoba v Kastilii. Různé prameny uvádějí různý rok narození a to mezi lety 1479 až 1495. V mládí přijal jméno Belalcázar což byl název hradního města v blízkosti jeho rodného města Córdoba.

Dobývání Ecuadoru[editovat | editovat zdroj]

Do Ameriky poprvé připlul v jedné z posledních výprav Kryštofa Kolumba,[2] když unikal před trestem. V roce 1519 se stal důstojníkem v silách Pedra Ariase Dávila a v roce 1524 dobyl území dnešní Nikaragui.[1] V Nikaragui se v roce 1524 setkal s Franciscem Hernándezem de Córdobou a stal prvním starostou města León v Nikaragui.[2] Zde setrval až do 1527, kdy odešel do Hondurasu v důsledku vnitřních sporů mezi španělskými guvernéry. V roce 1531 se sešel Franciscem Pizarrem na expedici do Peru, kde mu bylo svěřeno velení nosné základny v Piura. V roce 1533, poté co pomohl Pizarrovi, byl vyslán do dnešního Ecuadoru do města Quito,[2] které bylo nejsevernějším městem incké říše. Před jeho příchodem ale incký tamní vládce Rumiñahui přemístil poklad z města hluboko do And a město vypálil. Belalcázar ho porazil a město obnovil. V roce 1535 založil osadu, která se do dnešních dnů změnila v moderní město Guayaquil.[3] Dále vedl expedici za bájným Eldoradem. Vstoupil do oblasti Caucy, kde v roce 1537 založil město Popayán[1] a stal guvernérem regiónu.

Dobývání Kolumbie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1539 přešel Kordillery do povodí řeky Magdalény. V blízkosti Bogoty se setkal s Gonzalo Jimenezem de Quesadou,[2] a Nikolausem Federmannem, kteří přišli od severu a všichni tři si začali činit nároky na nová území, proto se vydal do Španělska legitimizovat svá práva. Jejich spor musel řešit král a římským císařem Karlem V. Belalcázarovi se některé nároky nepodařilo prosadit, přesto se v roce 1541 vrátil zpět do Ameriky s titulem Adelantado a titulem guvernéra Popayánu.[2] V následujícím období došlo mezi dobyvateli znovu k neshodě o pozemky, tentokrát mezi Belalcázarem a Pascualem de Andagoyou, který se také prohlásil guvernérem Popayánu. V roce 1546 nařídil exekuci dobyvateli Jorgemu Robledovi, který vládl v sousední provincii. V roce 1550 byl obžalovaný a v nepřítomnosti odsouzen trestu smrti za zabití Jorgeho Robleda a i za další trestné činy, které se týkaly jeho neustálého vyvolávání válek mezi jinými dobyvateli. Zemřel v roce 1551 dříve, než se mohl vrátit zpět do Španělska, aby podal odvolání proti rozhodnutí soudu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]