Hernando de Soto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hernando de Soto
Hernando de Soto
Hernando de Soto
Narození 1486
Barcarrota nebo Jerez de los Caballeros, Extremadura, Španělsko
Úmrtí 21. května 1542
soutok Mississippi a Red River nedaleko dnešního Memphisu
Povolání conquista a voják
Nábož. vyznání katolická církev
Manžel(ka) Inés de Bobadilla
Funkce Governor of Cuba
Podpis Hernando de Soto – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hernando de Soto (1486 Barcarrota nebo Jerez de los Caballeros, Extremadura, Španělsko21. května 1542 soutok Mississippi a Red Riveru nedaleko dnešního Memphisu) byl španělský conquistador a guvernér Kuby. Na svých cestách dobýval území dnešní Nikaraguy, Peru a velké části území v povodí řeky Mississippi.

Dobyvatelské cesty[editovat | editovat zdroj]

V roce 1516 přišel do Ameriky, zakrátko se stal guvernérem v Santiagu na Kubě. V letech 15231524 se účastnil s Franciscem Córdobou dobývání Nicaraguy a v roce 1532 se připojil k Pizarrovi při tažení do Peru, nakonec se vrátil roku 1536 zpět do Španělska.

Mapa Floridy a povodí řeky Mississippi se zakreslenou cestou Hernanda de Soty a Luise Moscosa de Alvarada

V roce 1538 se vrátil znovu na Kubu a byl jmenován jejím guvernérem. Odtud se 1539 vypravil s loďstvem, 660 muži a 213 koni na Floridu s cílem nalézt dále ve vnitrozemí území bohaté na zlato a také průjezd do Tichého oceánu. Přistál v zálivu Tampa na západním pobřeží Floridy, odkud se vydal přímo na severozápad a přes dnešní Georgii a Jižní Karolínu došel až k pramenům Altamahy a Savannahy, poté se vrátil se přes dnešní Alabamu k moři. Celou cestu si razil násilím a proslul svou krutostí. Po delším odpočinku se vypravil znovu na sever, poblíže dnešního Memphisu překročil v květnu 1541 jako první Evropan řeku Mississippi a přes Arkansas došel až k hornímu toku White River v Oklahomě. Protože zde nenalezl očekávané bohatství, obrátil se zpět na jih k Red River, podél které došel opět k Mississippi. Na břehu této řeky 21. května 1542 zemřel na zimnici.

Zbytek výpravy čítající 300 mužů pod vedením Luise Moscosa de Alvarada proplul po Mississippi 1000 km až k ústí této řeky. Odtud se expedice pokusila dostat po souši do Mexika, avšak sucho a nedostatek vody ji donutili k návratu k Mississippi, odtud znovu ale tentokrát na člunech odplula podél pobřeží až dospěla v září roku 1543 k řece Pánuco v Mexiku. Přestože polovina mužů zahynula a hlavního cíle, najít zlato nebylo dosaženo, znamenala výprava neobyčejné obohacení zeměpisných znalostí. Během čtyř let prošla územím o rozloze 600 tisíc km², první pronikla do jižní oblasti dnešních Spojených států amerických, objevila a proplula dolní Mississippi a na severozápadě se skoro dotkla území, které současně prozkoumával Francisco Coronado od Kalifornského zálivu. Zpráva jednoho z účastníků (Portugalce) byla vydána anglicky pod titulem "The Discovery and Conquest of Terra Florida", L.1851.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • F. W. Hodge – T. H. Lewis "Spanish Explorers in the Southern United States 1528 - 43". New York 1907
  • Ivan Hrbek, ABC cestovatelů, mořeplavců, objevitelů. Praha: Panorama, 1979. 285 s.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]