Benjamín z Tudely

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Benjamín z Tudely
Benjamin of Tudela 1633 ed tp.jpg
Narození 1130
Tudela
Úmrtí 1173 (ve věku 42–43 let)
Kastilské království
Národnost Židé
Nábož. vyznání judaismus
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Benjamín z Tudely (hebrejsky בִּנְיָמִין מִטּוּדֶלָה), (cca 1130 Tudela, Navarra1173 Kastilie) byl španělský židovský cestovatel, který procestoval ve druhé polovině 12. století Evropu, Asii a severní Afriku.

V letech 1159–1173 podnikl cestu do Itálie, kterou prošel od severu na jih. Na lodi přeplul do Řecka a poté do Konstantinopole, odsud prošel Malou Asií do Sýrie, Palestiny a Iráku. Tam se opět nalodil a obeplul Arabský poloostrov do Rudého moře, kde po pevnině přešel do Káhiry v Egyptě. Odtud se přes Sicílii vrátil do Zaragozy. Po návratu sepsal cestopis, který popisuje navštívené země 100 let před Marcem Polem. Cestopis přináší zprávy i ze vzdálenějších zemích jako je Rusko, Indie a Čína. Zprávy o těchto zemích však nejsou příliš věrohodné. Cestopis se především pro jeho vzdělání a rozsáhlé znalosti jazyků stal důležitým dílem ve středověké geografii a židovské historii.

Někteří moderní historici oceňují jeho cestopis, především popisem každého dne života lidí ve 12. století. Původně byl napsán v hebrejštině, poté byl přeložen do latiny a později do většiny evropských jazyků. To vzbudilo hodně pozornosti učenců v 16. století, v období renesance.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]