Benjamín z Tudely

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Benjamín z Tudely
Benjamin of Tudela 1633 ed tp.jpg
Narození 1130
Tudela
Úmrtí 1173 (ve věku 42–43 let)
Kastilské království
Národnost Židé
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Benjamín z Tudely (hebrejsky בִּנְיָמִין מִטּוּדֶלָה), (cca 1130 Tudela, Navarra, Španělsko1173, Kastilie, tamtéž) byl španělský židovský cestovatel, který procestoval ve druhé polovině 12. století Evropu, Asii a severní Afriku.

V letech 1159–1173 podnikl cestu do Itálie, kterou prošel od severu na jih. Na lodi přeplul do Řecka a poté do Konstantinopole, odsud prošel Malou Asií do Sýrie, Palestiny a Iráku. Tam se opět nalodil a obeplul Arabský poloostrov do Rudého moře, kde po pevnině přešel do Káhiry v Egyptě. Odtud se přes Sicílii vrátil do Zaragozy. Po návratu sepsal cestopis, který popisuje navštívené země 100 let před Marcem Polem. Cestopis přináší zprávy i ze vzdálenějších zemích jako je Rusko, Indie a Čína. Zprávy o těchto zemích, však nejsou příliš věrohodné. Cestopis se hlavně pro jeho vzdělání a rozsáhlé znalosti jazyků stal důležitým dílem ve středověké geografii a židovské historii.

Někteří moderní historici oceňují jeho cestopis, hlavně protože popisuje každý den života ve 12. století. Původně byl napsán v hebrejštině, poté byl přeložen do latiny a později do většiny evropských jazyků. To vzbudilo hodně pozornosti učenců v 16. století v období renesance.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]