Francisco de Orellana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Francisco de Orellana
Francisco de Orellana1.JPG
Narození 1511
Trujillo
Úmrtí 1546 (ve věku 34–35 let)
Amazonka
Zaměstnavatel Karel V.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francisco de Orellana (narozen mezi lety 14901511? Trujillo, Španělskolistopad 1546? v povodí Amazonky) byl španělský dobrodruh a conquistador, v roce 1541 pojmenoval řeku Amazonku podle bájného národa Amazonek. Byl přítelem (a snad i příbuzným) conquistadora Francesca Pizarra. Založil město Guayaquil (Ekvádor). Zemřel během své druhé výpravy do povodí řeky Amazonky.

První proplutí řekou Amazonkou[editovat | editovat zdroj]

Orellana se účastnil spolu s Franciscem Pizarrem dobytí Peru, později se přidal na stranu Pizarrova nejmladšího bratra Gonzalese Pizarra, který se v roce 1541 vypravil z Quita, aby na východě hledal bájnou zlatou zemi Eldorado. Expedice dospěla do povodí AmazonkyRio Napo. Na konci roku 1541 byl Orellana poslán s 57 muži pro potraviny po proudu Rio Napo na lodi kterou vystavěli. Teprve po proplutí několika set kilometrů se oddíl dostal do obydlených končin na Amazonce, kde byla vystavěna druhá loď. Při další plavbě si opatřovali potraviny olupováním Indiánů, s nimiž často docházelo k bojům. Za soutokem s Rio Negro se prý dostali do boje s kmenem vedeným ženami, což na Orellanu zapůsobilo tak, že dal řece název Rio das Amazonas (řeka Amazonek). po 172 dnech plavby dorazila výprava v srpnu 1542 k ústí, kde byly lodě opraveny. Podél pobřeží pak doplula v září k ostrovu MargueritaVenezuely, kde byla první španělská sídla.

Touto plavbou byl již krátce po objevení Jižní Ameriky poznán největší tok světadílu od pramenů až k ústí a prakticky dokázáno, že na rovníku měří šíře kontinentu několik tisíc kilometrů. Orellana rovněž zjistil, že Sladké moře objevené Vincentem Pinzónem, je ústím Amazonky. Po návratu do Španělska získal od koruny právo na kolonizaci objevených zemí.


První výlet (1541-1542) (interaktivní mapa)

Druhá cesta k Amazonce[editovat | editovat zdroj]

Muži z výpravy Francisco de Orellana v lodi malé brigantiny, „San Pedro“, která má být použita pro vyhledávání potravin.

V roce 1544 se znovu vrací na 4 lodích k ústí Amazonky, z nichž pouze 2 dosáhly cíle. Pokusil se proniknout proti proudu hledaje znovu zemi Eldorado, avšak krátce poté zemřel, stejně jako většina jeho mužů, na zimnici.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]