Álvaro de Mendaña de Neira

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Álvaro de Mendaña de Neira
Alvaro de Mendaña de Neyra.png
Narození 1. října 1542
Congosto
Úmrtí 18. října 1595 (ve věku 53 let)
Nendo Island
Místo pohřbení Tichý oceán
Manžel(ka) Isabel Barreto
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Álvaro de Mendaña de Neira (nebo Neyra) (1541 či 1545? Provincie León - 18. října 1595 ostrov Nendo, Šalamounovy ostrovy) byl španělský mořeplavec a objevitel Šalamounových ostrovů a nové cesty v podrovníkovém Tichém oceánu.

Popis plavby Tichým oceánem[editovat | editovat zdroj]

Jako mladý připlul do Peru, kde jeho strýc Lope García de Castro zastával funkci místokrále. V roce 1567 vyplul z Callaa v Peru, aby odtud našel cestu přes Tichý oceán na Filipíny, při tom měl za úkol pátrat po legendární Jižní zemi a Ofiru, odkud vyvážel Šalamoun zlato. Při cestě objevil část Elliceových ostrovů a počátkem roku 1568 doplul k ostrovům Guadalcanal, Malaita a San Cristóbal, které jsou dnes součástí státu Šalamounových ostrovů. Zpáteční cesta do Ameriky byla pro nepříznivé větry velmi obtížná a tak se vydal k severu, kde objevil ostrov Wake, poté pokračoval napříč Tichým oceánem až ke Kalifornii a pak na jih zpět do Callaa. Tato cesta trvala 2 roky. Celý objev byl Španěly utajen a Šalamounovy ostrovy byly znovu objeveny až francouzem Louisem Bougainvillem. O 26 let později v roce 1595 znovu vyplul k Šalamounovým ostrovům. Cestou objevil Markézské ostrovy, dále některé severní ostrovy Cookových ostrovů. Již téměř u cíle nedaleko Šalamounových ostrovů na ostrůvku Nendo, jenž je součástí ostrovů Santa Cruz, zemřel na žlutou zimnici.

Vedení expedice po něm převzal Pedro Fernández de Quirós, kterému se Šalamounovy ostrovy nepodařilo nalézt. Zpráva o jeho plavbě byla zveřejněna v "The Discovery of Solomons Islands" 2sv., v Londýně 1901.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • G. Friederici: "Mendana de Neyra", Lpz. 1925.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Álvaro de Mendaña de Neira na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]