Žlutá zimnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
žlutá zimnice
YellowFeverVirus.jpg
Minimální inkubační doba3 d
Maximální inkubační doba6 d
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rozšíření žluté zimnice v Latinské Americe (2010)
Rozšíření žluté zimnice v Africe (2010)

Žlutá zimnice (yellow fever) je nebezpečné virové krvácivé horečnaté onemocnění přenášené komáry, které způsobuje rozsáhlé epidemie a četná úmrtí zejména v oblastech Afriky a Jižní Ameriky, objevuje se však i v Severní Americe, Karibiku a z minulosti jsou známy i případy epidemií z Evropy. Jméno je odvozeno podle žloutenkového symptomu, který se objevuje u části nemocných. Onemocnění způsobuje arbovirus čeledi Flaviviridae. Od roku 1937 proti němu existuje vakcína, která poskytuje od asi 10 dnů po naočkování imunitu přetrvávající cca 10 let (aktualizace: nově od května 2016 byla oficiální doba přetrvávající imunity prodloužena z 10 let na celoživotní).

Existují 2 typy infekce, první je tzv. městská. Zpravidla právě tato forma způsobuje epidemie, přenáší se z nemocného člověka na zdravého prostřednictvím komára. Druhý typ, tzv. džunglová forma se přenáší z opice na člověka pomocí komára.

Klinické projevy[editovat | editovat zdroj]

Žlutá zimnice má inkubační dobu asi 3–6 dní. Jejími projevy jsou bolesti hlavy, zad a svalů, nevolnost a zvracení. V důsledku podobnosti symptomů může být žlutá zimnice zaměněna i za jiné tropické nemoci. Postupem dochází k rozvoji žloutenky a krvácení ze zažívacího traktu, kůže, očí, uší, nosu či pohlavních orgánů. Z cizinců, kteří jsou žlutou zimnicí nakaženi, asi polovina umírá, u domorodého obyvatelstva je mortalita v důsledku nemoci asi 5 %. Typickým symptomem jsou černé zvratky, tuto barvu získávají z mrtvých červených krvinek.

Prevence[editovat | editovat zdroj]

Účinnou prevencí je očkování. Aplikuje se pod kůži a jeho účinky jsou patrné již po 10 dnech a přetrvávají 10 let (aktualizace: nově od května 2016 byla oficiální doba přetrvávající imunity prodloužena z 10 let na celoživotní). Všem cestovatelům, kteří se vydávají do oblastí, kde se zimnice vyskytuje, je doporučeno, aby se nechali očkovat.

Očkování[editovat | editovat zdroj]

Očkování proti žluté zimnici je povinné pro cizince přijíždějící do následujících zemí: Angola, Benin, Burkina Faso, Francouzská Guyana, Gabun, Gambie, Ghana,Kamerun, Kongo, Libérie, Mali, Mauretánie, Niger, Pobřeží slonoviny, Rwanda, Středoafrická republika, Togo. V dalších zemích Afriky, ale i Asie, Austrálie, Oceánie a Ameriky může být vyžadováno pro cizince přijíždějící z „rizikových oblastí“.

Stále používanou vakcínu 17D vyvinul v roce 1937 držitel Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu (1951) Max Theiler, který se tak stal prvním laureátem Nobelovy ceny narozeným v Africe.[1]

Situace[editovat | editovat zdroj]

Žlutá zimnice je v současné době[kdy?] na ústupu, objevila se však horečka dengue.

V Česku byla žlutá zimnice poprvé diagnostikována v roce 2018.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. V Česku poprvé v historii diagnostikovali žlutou zimnici. Novinky.cz [online]. 2018-08-02 [cit. 2018-08-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Star of life2.svg
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.