Juan de Oñate

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Juan de Oñate
NEW MEXICO San Juan Pueblo DonJuan De Onate First Govenor of New Spain.jpg
Narození1550 nebo 1552
Pánuco Municipality
Úmrtí3. června 1626
Španělsko
Povoláníobjevitel
ChoťIsabel de Tolosa Cortés de Moctezuma (od 1588)
Funkceguvernér Nového Mexika
PodpisJuan de Oñate – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Juan de Salazar Oñate (1552 Nové Španělsko - 1626 tamtéž) byl španělský cestovatel, důstojník a první koloniální guvernér provincie Nové Španělsko a Nové Mexiko. Byl také zakladatelem nových osad na jihozápadním území dnešních Spojených států.

Jeho rodiče byli kolonisté a majitelé stříbrného dolu. Otec byl conquistador Cristóbal de Oñate, matka Doña Catalina Salazar y de la Cadena. Svou kariéru začal jako bojovník proti indiánskému kmenu Chichimeků v severní oblasti Nového Španělska. Jeho manželka byla Isabel de Tolosa Cortés de Moctezuma, vnučka Hernána Cortése a pravnučka aztéckého císaře Montezuma II.

V roce 1595 král Filip II. Španělský se rozhodl kolonizovat území podél severního břehu Rio Grande, která odděluje Mexiko od Spojených států, které objevil v letech 1540 - 1542 Francisco Vásquez de Coronado. Expedici zahájil v roce 1598. Znovu prozkoumal oblast ležící severně od španělského panství v Mexiku. Postupoval od Kalifornského zálivu k severovýchodu. Dne 30. dubna 1598 přebrodil řeku Rio Grande a postupoval k hornímu toku Kansasu. Tuto oblast nazval Nové Mexiko a připojil ji k španělskému panství při tom stejně jako Coronado se pokoušel najít legendární zemi Quiviru. Při zpáteční cestě sledoval řeku Colorado od Velkého kaňonu až po ústí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Juan de Oñate na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]