Indiáni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o skupině původních amerických obyvatel. Další významy jsou uvedeny na stránce Indián (rozcestník).
Indiáni z kmene Bororo v Brazílii

Indiáni představují původní obyvatelstvo amerického kontinentu, jedinou výjimku tvoří Eskymáci a Aleuti na severu, v Arktické oblasti Aljašky, Grónska a Kanady.

Předchůdci indiánů přišli do Ameriky patrně v jediné migrační vlně v období okolo 12–13 tisíc let př. n. l., kdy probíhající doba ledová způsobila výrazný pokles hladiny oceánů, a tak mezi Sibiří a Severní Amerikou místo Beringovy úžiny existovala tzv. Beringova šíje.[1]

Pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Označení indián jako první použil Kryštof Kolumbus v domnění, že se plavbou na západ přes Atlantik dostal k východnímu břehu Indie nebo přesněji k indonéským ostrovům. Označení indián pro původní obyvatele Ameriky je natolik vžité, že se běžně užívá v češtině i v dalších jazycích, ačkoli může být zavádějící. Například v angličtině slovo Indian znamená jak amerického indiána, tak Inda, proto se pro původní obyvatele Ameriky používá často označení American Indians nebo zkráceně Amerindians, případně Native Americans (Původní Američané), jemuž sami indiáni ve Spojených státech dávají přednost. Starší označení rudoch, anglicky redskin, by se pro svůj pejorativní kontext používat nemělo. Ačkoli bývá spojováno s barvou pleti indiánů, která má u většiny kmenů bronzový až červenohnědý odstín, jeho motivací zřejmě bylo spíš oblíbené červené malování obličeje i celého těla okrem (Severní Amerika) nebo barvivem z oreláníku (Amazonie, Karibská oblast, Mexiko).

Indiánská obydlí[editovat | editovat zdroj]

Týpí v táboře kmene Siouxů na Velkých pláních
Hopiové v pueblu
Obydlí kanadských indiánů
Indiánské děti z Ekvádoru
Kmen v Amazonii žijící izolovaně od zbytku světa

Výrazy přijaté z indiánských jazyků[editovat | editovat zdroj]

Severoamerické[editovat | editovat zdroj]

Mezoamerické[editovat | editovat zdroj]

Jihoamerické[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Američtí indiáni pocházejí z jediné vlny pravěkých lovců z Asie. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2017-12-26]. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]