Činčila

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o rodu Chinchilla. O jiném rodu s českým označením činčila pojednává článek Činčilovití.
Jak číst taxoboxČinčila
alternativní popis obrázku chybí
Činčila vlnatá v ZOO Wroclaw
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádhlodavci (Rodentia)
Čeleďčinčilovití (Chinchillidae)
Rodčinčila (Chinchilla)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
 červeně – činčila vlnatá (Chinchilla lanigera)
 zeleně – činčila krátkoocasá (Chinchilla brevicaudata)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Činčila (Chinchilla) je rod hlodavců z čeledi činčilovití (Chinchillidae). Původně pochází z jihoamerických And. Jejich teritorium se táhlo od Talca (v Chile) podél pobřeží na sever až do Argentiny, Bolívie a Peru. Činčily vlnaté (Chinchilla lanigera) žily v jižní části tohoto rozsáhlého území, činčily krátkoocasé (Chinchilla brevicaudata) v severní části; jejich teritoria se pravděpodobně setkávala v oblasti Potrerillos.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Činčila dorůstá v dospělosti délky těla 25 – 35 cm, délky ocasu 15 – 20 cm a hmotnosti 400 – 600 gramů. Barva srsti je světle až tmavě šedá. Délka života se v přírodě pohybuje mezi 10 až 14 lety, v zajetí se dožívá při dobré péči klidně i 15 až 18 let ale jsou i výjimky, kdy činčily žijí 20 let. V přírodě mívá činčila 1–3 vrhy po 1–6 mláďatech. Březost trvá 111–113 dní, mláďata se rodí značně vyvinutá – hned po narození vidí a jsou osrstěná. Pohlavně dospívají v 5. až 6. měsíci.

Druhy činčil[editovat | editovat zdroj]

Oba druhy činčil rodu Chinchilla jsou v současnosti vedeny na Červeném seznamu IUCN jako ohrožené.[1][2]

  • Činčila krátkoocasá (Chinchilla chinchilla) žije v nadmořských výškách 3000–6000 m v severní Argentině a Chile, pravděpodobný je i výskyt v Bolívii.[1]
  • Činčila vlnatá, též činčila dlouhoocasá (Chinchilla lanigera) byla ve volné přírodě již téměř vyhubena. Obývá nadmořské výšky 400–1650 m ve střední Chile. V současnosti jsou známy pouze dvě oddělené populace, asi 250 km od sebe vzdálené. Jedna z nich se nachází v Reserva nacional Las Chinchillas (Národní rezervaci činčil) poblíž města Auco a v jejím okolí.[2]
Srovnání obou zástupců rodu Chinchilla

Domestikace[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Činčila (domestikovaná).

Jako kožešinové zvíře lovili činčily již Inkové.[3] Od 18. století se pak datuje vzestup zájmu o činčilí kůže v Evropě, což vedlo k nekontrolovatelnému lovu a přivedlo činčily téměř až na pokraj vyhubení.[3] Ve 20. století se však podařilo zvládnout chov v zajetí, který poptávku po kůžích dokázal z velké části pokrýt.[3] I přesto činčily stále patří mezi ohrožené druhy. V současnosti jsou činčily chovány i jako domácí mazlíčci, jejich chov je však náročnější něž u běžných hlodavců jako třeba morčat.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ROACH, N.; KENNERLEY, R. Chinchilla chinchilla [online]. The IUCN Red List of Threatened Species, 2016-03-01 [cit. 2017-02-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b ROACH, N.; KENNERLEY, R. Chinchilla lanigera [online]. The IUCN Red List of Threatened Species, 2015-10-31 [cit. 2017-02-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b c d ČERVENÁ, Alena; ANDĚRA, Miloš, a kol. Domácí zvířata. Praha: Albatros, 2001. (Svět zvířat; sv. XII). ISBN 80-00-00974-9. S. 70. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]