Rudodřev koka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kokainovník pravý

alternativní popis obrázku chybí
Koka
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: malpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleď: rudodřevovité (Erythroxylaceae)
Rod: rudodřev (Erythroxylum)
Binomické jméno
Erythroxylum coca
Lamarck, 1786
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rudodřev koka[1] (Erythroxylon coca) nebo též kokainovník pravý, je nejznámější zástupce rodu rudodřev z čeledi rudodřevovité (Erythroxylaceae).

Lidové, slangové a cizojazyčné názvy: Koka, Kokain, Kokastrauch, Coca, Huanacoblatt, Mamacoca, Coca bush, Cocain tree, Ipatú, Khoka, Pató

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o malý strom nebo keř, pocházející z Jižní Ameriky. Má prutovité větve kryté červenohnědou borkou (odtud český i odborný název), podlouhlé listy měřící 3-6 cm na délku a 0,8-1,2 cm na šířku. Jsou slabě kožovité a mají charakteristickou žilnatinu. Květy tvoří pěticípý kalich a pětilistá koruna. Plod je podlouhle vejcovitá, asi 0,7-1 cm dlouhá jednosemenná peckovice, mající červené zabarvení v době zralosti.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Kokainovník pravý pochází pravděpodobně z vlhkých pralesů na východních svazích bolivijských a peruánských And, roste od 300 m až do výše cca 2000 m. I když největším producentem kokových listů je Jižní Amerika (Kolumbie, Peru, Bolívie a severozápadní Brazílie), pěstuje se omezeně i na Jávě, Srí Lance a v Austrálii.

Způsob použití[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejstarší způsoby užití patří žvýkání kokových listů s páleným vápnem nebo rostlinným popelem. Coqueros (indiáni žvýkající koku) nosili listy ve vlněných nebo kožených vacích a vápno v malých tykvích. V současné době žvýká koku asi 15 milionů lidí, převážně se jedná o latinskoamerické domorodce. Ti však koku nepoužívají jako drogu, nýbrž jako potravu.

V některých oblastech pěstování, např. v Bolívii, se koka legálně prodává porcovaná ve varných sáčcích. Tento čaj je bez vedlejších nebo intoxikačních účinků kokainu, zmenšuje hlavně bolesti hlavy a žaludku, zvyšuje fyzické i duševní síly člověka.

V tradiční medicíně se koka používá například proti bolestem hlavy (potírání spánků rozdrcenými listy), na uklidnění žaludku (smíchaná s medem) či k léčbě cukrovky.

Nejrozšířenějším způsobem užití je žvýkání listů. Výtažek z listů koky byl do počátku 20. století také jednou ze součástí Coca-Coly.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Biolib: Erythroxylum coca [online]. . Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Turner C. E., Elsohly M. A., Hanuš L., Elsohly H. N. Isolation of dihydrocuscohygrine from Peruvian coca leaves. Phytochemistry 20 (6), 1403-1405 (1981)