Rudodřev koka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKokainovník pravý
alternativní popis obrázku chybí
Koka
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmalpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleďrudodřevovité (Erythroxylaceae)
Rodrudodřev (Erythroxylum)
Binomické jméno
Erythroxylum coca
Lamarck, 1786
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rudodřev koka[1] (Erythroxylum coca) nebo též kokainovník pravý, je nejznámější zástupce rodu rudodřev z čeledi rudodřevovité (Erythroxylaceae).

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o malý strom nebo keř, pocházející z Jižní Ameriky. Má prutovité větve kryté červenohnědou borkou (odtud český i odborný název), podlouhlé listy měřící 3–6 cm na délku a 0,8–1,2 cm na šířku. Jsou slabě kožovité a mají charakteristickou žilnatinu. Květy tvoří pěticípý kalich a pětilistá koruna. Plod je podlouhle vejčitá, asi 0,7–1 cm dlouhá jednosemenná peckovice, mající červené zabarvení v době zralosti.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Kokainovník pravý pochází pravděpodobně z vlhkých pralesů na východních svazích bolivijských a peruánských And, roste od 300 m nad mořem až do výše cca 2000 m nad mořem. I když největším producentem kokových listů je Jižní Amerika (Kolumbie, Peru, Bolívie a severozápadní Brazílie), pěstuje se omezeně i na Jávě, Srí Lance a v Austrálii.

Způsob použití[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejstarší způsoby užití patří žvýkání kokových listů s páleným vápnem nebo rostlinným popelem. Coqueros (indiáni žvýkající koku) nosili listy ve vlněných nebo kožených vacích a vápno v malých tykvích. V současné době žvýká koku asi 15 milionů lidí, převážně se jedná o latinskoamerické domorodce. Ti však koku nepoužívají jako drogu, nýbrž jako potravu.

V některých oblastech pěstování, např. v Bolívii, se koka legálně prodává porcovaná ve varných sáčcích. Tento čaj je bez vedlejších nebo intoxikačních účinků kokainu, zmenšuje hlavně bolesti hlavy a žaludku, zvyšuje fyzické i duševní síly člověka.

V tradiční medicíně se koka používá například proti bolestem hlavy (potírání spánků rozdrcenými listy), na uklidnění žaludku (smíchaná s medem) či k léčbě cukrovky.

Nejrozšířenějším způsobem užití je žvýkání listů. Výtažek z listů koky byl v minulosti také jednou ze součástí Coca-Coly.

Z koky se rovněž vyrábí mouka, která se užívá jako lék.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Biolib: Erythroxylum coca [online]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Turner C. E., Elsohly M. A., Hanuš L., Elsohly H. N. Isolation of dihydrocuscohygrine from Peruvian coca leaves. Phytochemistry 20 (6), 1403-1405 (1981)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]