Patagonie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Patagonie

Patagonie je označení pro rozsáhlé území na jihu Jižní Ameriky. Na severozápadě ji ohraničují Andy, na severu řeka Río Colorado. Většina Patagonie náleží Argentině, zbytek Chile.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Podnebí se liší v závislosti na zeměpisné šířce a straně And, ale v zásadě lze říci, že je pro lidské osídlení převážně nehostinné.

Západní (chilská) Patagonie se nachází na západní straně And, má chladné a extrémně vlhké podnebí s vysokými srážkovými úhrny v důsledku studeného Humboldtova proudu. Nenachází se zde žádné rozsáhlejší nížiny, hory stoupají strmě přímo z oceánu a pobřeží je rozdrobené v důsledku ledovcové aktivity. Reliéf je glaciální s velkým množstvím ledovců, které dosahují místy až k mořské hladině. V době pleistocénu byl rozsah zalednění mnohem větší a ledovce vytvořily hluboká údolí při pobřeží, která jsou zaplavena a vytváří tak hluboké zálivy zvané fjordy. Najdeme zde pouze několik osad, např. Chaitén, Aysén, Coyhaique a Punta Arenas. Coyhaique se nachází v údolí částečně chráněném hřebeny And, takže srážkové úhrny jsou tu nižší. Punta Arenas se nachází na břehu Magalhãesova průlivu a je taktéž chráněno před srážkami hřebeny And na západě.

Východní (argentinská) Patagonie se vyznačuje suchým a relativně teplejším podnebím, jelikož srážky jsou blokovány Andami. V důsledku toho se na většině území nachází step či polopoušť. Tu protínají řeky stékající z And, ale půda je většinou neúrodná. Největším městem celé Patagonie je Neuquén, nacházející se na severu argentinské Patagonie, který má 265 000 obyvatel. Mezi další města patří Comodoro Rivadavia, Río Gallegos, San Carlos de Bariloche na úpatí And a Ushuaia na samém jihu Ohňové země.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]