Ohňová země

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mapa Ohňové země

Ohňová země (španělsky: Tierra del Fuego) je souostroví u jižního pobřeží Jižní Ameriky a také jeho hlavní ostrov (Isla Grande de Tierra del Fuego) u jižního cípu Jižní Ameriky. Nachází se mezi Magalhãesovým průlivem (ten ji odděluje od pevniny) a Drakeovým průlivem. Souostroví se skládá z hlavního ostrova Isla Grande de Tierra del Fuego, který je rozdělen mezi Chile a Argentinou, o rozloze 48.100 km², a skupinou menších ostrovů, včetně mysu Horn.

Ohňovou zemi objevil v roce 1520 Fernão de Magalhães a pojmenoval ji podle ohňů, které uviděl v noci na ostrovech. Od roku 1881 je Ohňová země rozdělena mezi Argentinu a Chile.

Satelitní snímek Ohňové země
Minové pole na ostrově Isla Grande de Tierra del Fuego Chile, fotografie z roku 2006.

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

  • Rozloha: 71 500 km², podle jiných zdrojů 73 646 km²
  • Počet obyvatel: v argentinské části asi 100 000, v chilské části asi 7 500
  • Podnebí: oceánické, chladné
  • Krajina: na jihu jehličnaté lesy And (nejvyšší hora Cordillera Darwin 2469 m n. m.), v severních částech stepi
  • Ostrovy: Isla Grande (48 000 km²), Hoste, Wollaston, Isla de los Estados a další

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Souostroví se skládá z hlavního ostrova (Isla Grande de Tierra del Fuego) s rozlohou 48 100 km², a skupinou menších ostrovů. Hlavní ostrov je rozdělen mezi dvě země: 18 507,3 km² (38,57 %) patří Argentině, 29 484,7 km² (61,43 %) patří k území Chile.

K území Chile patří: Polovina ostrova Isla Grande de Tierra del Fuego a ostrovy na západ a na jih od něj. Hlavní město je Punta Arenas. Největší chilské město je Porvenir.

K území Argentiny patří: Východní část souostroví, ostrovy v jižním Atlantiku, jejíž základní kapitál tvoří Ushuaia, největším město souostroví. Dalším důležitým městem v regionu je Rio Grande na pobřeží Atlantského oceánu.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Tato oblast má oceánské podnebí, s krátkými, chladnými léty a dlouhé, vlhké, středně mírné zimy: průměr srážek 3000 mm za rok na západě, ale srážky rychle klesájí na východní straně souostroví. Teploty jsou stabilní po celý rok: v městě Ushuaia jen těžko překonávají 9 °C v létě a průměrná teplota v zimě je 0 °C. Sněžení může nastat i v létě. Chladná a vlhká léta pomáhají zachovávat staré ledovce. Nejjižnější ostrovy pod Antarktidou mají prostředí typické pro tundry, který neumožňuje růst stromů. Některé oblasti mají polární klima. Oblasti na světě s podobným podnebím jako na jižní straně Ohňové země, jsou: Aleutské ostrovy, Island, Aljašský poloostrov a Faerské ostrovy.

Původní obyvatelé[editovat | editovat zdroj]

Původními obyvateli byli indiáni z kmenů Alakaluf, Selknam (Ona) a Jaghan. Selknamové žijící ve vnitrozemí byli kočovní lovci divokých lam guanako a kožešinové zvěře, Jaghanové a Alakalufové sídlili na pobřeží, zhotovovali čluny z kůry a živili se sběrem měkkýšů, rybolovem a lovem mořských savců. Podle Darwina praktikovali v době hladu kanibalismus. Během 19. a počátku 20. století byli zdejší indiáni postiženi epidemiemi a vystaveni tvrdému pronásledování ze strany zlatokopů a farmářů, nejhůř byli postiženi Selknamové, kteří byli přímo vybíjeni. Jaghanové a Alakalufové byli postiženi spíše epidemiemi neštovic, chřipky a tuberkulózy. Na Ohňové zemi a přilehlé chilské pevnině přežívá asi 2600 Alakalufů, 1700 Jaghanů a necelých 500 Selknamů, většinu míšenců, hovořících pouze španělsky, pouze část Alakalufů ještě mluví svým původním jazykem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ohňová zem na slovenské Wikipedii a Tierra del Fuego na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]