Punta Arenas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o městu v Chile. O městu v Kostarice pojednává článek Puntarenas.
Punta Arenas
Montaje Punta Arenas.png
Punta Arenas – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 34 m n. m.
Stát ChileChile Chile
Punta Arenas
Punta Arenas
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 39,0 km²
Počet obyvatel 131 592 (2017)[1]
Hustota zalidnění 2 972,2 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.puntaarenas.cl
Telefonní předvolba 61
PSČ 6200000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Punta Arenas je nejvýznačnější město na pobřeží Magalhãesova průlivu a hlavní město chilské provincie Magallanes a Chilská Antarktida. Jde o třetí největší město v celé Patagonii, po Neuquénu a Comodoro Rivadavia. V roce 2002 mělo 120 000 obyvatel. Prvním Evropanem v okolí Punta Arenas byl Fernão de Magalhães, který v roce 1520 proplul okolo při své cestě kolem světa.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Dřívější britské navigační mapy označují dnešní poloostrov Brunswick jako 'Písečný bod'. Když začali Chilané v roce 1843 osidlovat oblast, pojmenovali nově vzniklé město 'Punta Arenosa', což je knižní přepis 'Písečného bodu' do španělštiny. Postupem času se název vyvinul do dnešní podoby. Někteří lidé také městu dříve říkali Magallanes, ale dnes se používá pro celý region.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První osídlení vzniklo v roce 1584, když Španělé vybudovali na pobřeží Magalhaesova průlivu osadu Nombre de Jesús. Kvůli drsnému podnebí a obtížemi s obstaráváním potravy nemohla osada dlouho vydržet. Španělsko ale potřebovalo udržet kontrolu nad průlivem a loďmi tudy projíždějícími (převážně anglickými). Pro osadu se vžil název Puerto Hambre, t.j. Přístav hladomoru. Paradoxně to byl anglický pirát Thomas Cavendish, kdo osvobodil poslední usedlíky v roce 1587. V roce 1843 poslala chilská vláda expedici na jih země, aby vybudovala nová města. 18. prosince 1848 bylo založeno nové město Punta Arenas. Vláda ho začala používat, stejně jako v Argentině Ushuaiu, pro vězně s problematickým chováním. Mezi lety 1890 a 1940 se stala oblast okolo Punta Arenas jednou z nejdůležitějších oblastí chovu ovcí, přičemž nejbohatší společnost, Sociedad Explotadora de Tierra del Fuego, kontrolovala více než 10 000 km2 patagonských pastvin. Do vybudování Panamského průplavu byl ve městě poměrně často využíván přístav jako zastávka v místě, kde se lodě obrací zpět na sever. Dnes je spíše využíván pro turistické účely.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Punta Arenas je dnes živým a poměrně bohatým městem. Většina nevelkých chilských zásob ropy se nachází právě zde, stejně jako nekvalitní hnědé uhlí. Moderní elektrárna na metan byla postavena nedaleko města. Chov dobytka a ovcí je stále důležitým odvětvím, v okolí se těží dřevo a v pobřežních vodách se loví ryby. Město je důležitým turistickým centrem chilské části Patagonie.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

V červenci je průměrná teplota 1,7 °C, zatímco v lednu 10,8 °C. Roční průměr je 6,3 °C. Za rok spadne 397 mm srážek, přičemž v nejdeštivějším měsíci, květnu, je to 43 mm. Město bičují ostré větry, dosahující rychlosti až 130 km/h.

Turistické cíle[editovat | editovat zdroj]

Město Punta Arenas má pestrou historii, která se odráží v jeho památkách:

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 2017 Chile census.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]