Argentinosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Argentinosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída (asi před 96–94 miliony let)

alternativní popis obrázku chybí
Argentinosaurus huinculensis
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: sauropodomorfové (Sauropodomorpha)
Infrařád: sauropodi (Sauropoda)
Čeleď: titanosaurovití (Titanosauridae)
Rod: Argentinosaurus
Typový druh
A. huinculensis
Bonaparte & Coria, 1993
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Argentinosaurus („Argentinský ještěr“) je jedním z největších dosud objevených sauropodních dinosaurů, a tím i největších dnes známých suchozemských živočichů v historii. Tento kolos žil zhruba uprostřed křídové periody, asi před 96–94 miliony let na území dnešní Argentiny. První fosílie byly objeveny roku 1993 argentinskými paleontology José F. Bonapartem a Rodolfem Coríou.

Rozměry[editovat | editovat zdroj]

Dochovala se jen neúplná a fragmentární kostra, i tak jsou ale jednotlivé dochované kosti obrovských rozměrů. Pažní kost (humerus) byla dlouhá celých 181 cm, holenní kost (tibia) 155 cm a některé obratle jsou téměř 1,5 m dlouhé. Z těchto rozměrů vědci spočítali pravděpodobnou hmotnost tohoto dinosaura na přibližných 73 tun, přičemž horní limit by mohl být až kolem 90–110 tun. Dříve se předpokládalo, že délka argentinosaura mohla dosáhnout 35 až 40 metrů, v roce 2004 byl publikován novější odhad délky, přisuzující tomuto rodu "pouze" 22–26 metrů. Dnes se předpokládá délka okolo 33–39 metrů. Argentinosaurus je dnes obecně považován za největšího dobře známého sauropodního dinosaura[1].

Existují však jisté indicie v podobě obrovitých izolovaných kostí o ještě větších dinosaurech než byl Argentinosaurus, ty se však ztratily nebo o jejich příslušnosti panují dohady (viz Amphicoelias či Bruhathkayosaurus, jehož pozůstatky mohou být zkamenělým kmenem stromu). Zhruba stejně velký byl i dosud vědecky nepopsaný a nepojmenovaný obří titanosaur z Patagonie, jehož objev byl v médiích oznámen roku 2014.

Paleoekologie[editovat | editovat zdroj]

Obří sauropodi byli zřejmě loveni jednotlivci nebo i celými smečkami gigantických argentinských teropodů, jako byli Giganotosaurus carolinii, Mapusaurus roseae nebo Tyrannotitan chubutensis. Nedávná vědecká studie využila pokročilého počítačového 3D modelování a určila rychlost chůze argentinosaura asi na 8 km/h.[2]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Paul, Gregory S. (1997). "Dinosaur models: the good, the bad, and using them to estimate the mass of dinosaurs". Wolberg, D. L.; Stump, E.; Rosenberg, G. D. DinoFest International Proceedings: 129–154, The Academy of Natural Sciences.
  • Carpenter, Kenneth (2006). "Biggest of the Big: A Critical Re-Evaluation of the Mega-Sauropod Amphicoelias fragillimus Cope, 1878". Foster, John R.; Lucas, Spencer G. Paleontology and Geology of the Upper Jurassic Morrison Formation 36: 131–138, New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin.
  • Mazzetta, Gerardo V.; Christiansen, Per; Fariña, Richard A. (2004). "Giants and Bizarres: Body Size of Some Southern South American Cretaceous Dinosaurs". Historical Biology 65: 1–13. doi:10.1080/08912960410001715132.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]