Patagotitan mayorum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxPatagotitan
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída (asi před 100-95 miliony let)
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstruovaná kostra v Přírodovědeckém muzeu v New Yorku
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád sauropodomorfové (Sauropodomorpha)
Infrařád sauropodi (Sauropoda)
Čeleď titanosaurovití (Titanosauridae)
Rod Patagotitan
Typový druh
P. mayorum
Carballido et al., 2017
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Patagotitan ("patagonský titán"), dříve neformálně označovaný jako obří titanosaurus z Patagonie či obří titanosaurus z Chubut, je druh gigantického sauropodního dinosaura ze skupiny titanosaurů (skupina Lognkosauria). Žil v období počínající pozdní křídy (stupeň cenoman, asi před 100 až 95 miliony let) na území dnešní argentinské Patagonie. Objev dinosaura byl v médiích oznámen v květnu roku 2014 a pod vědeckým jménem Patagotitan mayorum byl popsán v r. 2017.[1]

Nápadný je pro svůj relativně dobrý stav zachovaní a početnost jednotlivých částí kostry (celkem bylo odkryto sedm fragmentárně zachovaných jedinců a zhruba 150 fosilních kostí), zejména pak ale jeho obří rozměry.

Velikost[editovat | editovat zdroj]

Velikostní srovnání patagotitana s postavou dospělého člověka.
Obří zkameněliny končetiny patagotitana.

Na délku měřil asi 37 metrů, na výšku měl v ramenou 6 metrů; odhad hmotnosti je 63 - 77 tun, čímž se tento sauropod výrazně přiblížil i velikosti dalších obřích titanosaurů, jako jsou rody Puertasaurus nebo Argentinosaurus a byl by tak jedním z největších známých sauropodů vůbec.[1] Navíc jsou na zkamenělých kostech, z nichž vědecký popis a odhady rozměrů vycházejí, stopy po tom, že ještě nebyly kompletně dorostlé.[2]

Replika kostry byla počátkem roku 2016 smontována a slavnostně odhalena v Americkém přírodovědeckém muzeu v New Yorku. Měří 37,2 metru na délku a samotná stehenní kost dinosaura je dlouhá 2,4 metru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b CARBALLIDO, José L.; POL, Diego; OTERO, Alejandro; CERDA, Ignacio A.; SALGADO, Leonardo; GARRIDO, Alberto C.; RAMEZANI, Jahandar, CÚNEO, Néstor R.; KRAUSE, Javier M. A new giant titanosaur sheds light on body mass evolution among sauropod dinosaurs. Proceedings of the Royal Society B [online]. 9. srpen 2017. Svazek 284, čís. 1860. Dostupné online. ISSN 1471-2954. DOI:10.1098/rspb.2017.1219. (anglicky) 
  2. Vědci popsali obřího dinosaura, vážil stejně jako raketoplán. Tyranosaurus byl proti němu drobek.. ČT24: Věda [online]. Česká televize, 10. srpen 2017. Dostupné online. 
  • SOCHA, Vladimír. Patagonský titán není největším dinosaurem. OSEL.cz [online]. 14. srpna 2017. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]