Notocolossus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxNotocolossus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 86 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce kostry
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Sauropodomorpha
Infrařád Sauropoda
Nadčeleď Titanosauria
Rod Notocolossus
Binomické jméno
Notocolossus gonzalezparejasi
González Riga et al., 2015
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Notocolossus („jižní kolos“) byl rod obřího titanosaurního sauropoda, který patřil k největším dosud vědě známým suchozemským živočichům. Nebyl úplně největším známým dinosaurem, ale patří přibližně do první desítky dnes známých obřích druhů.

Objev a popis[editovat | editovat zdroj]

Tento obří sauropodní dinosaurus žil v době před asi 86 miliony let, tedy v období pozdní křídy, na území provincie Mendoza v Argentině. Fosilie byly objeveny v sedimentech souvrství Plottier. Představuje tak dalšího z obřích titanosaurů, objevených v tomto jihoamerickém státě. Vědecky ho popsal argentinský paleontolog Bernando González Riga s kolegy koncem roku 2015. Zajímavostí je kromě obří velikosti i zachování kostních elementů "chodidla", což se u takto velkých sauropodů zatím nikdy dříve nepovedlo.

Rozměry[editovat | editovat zdroj]

Notocolossus nebyl tak velký jako Argentinosaurus huinculensis ani Puertasaurus reuili (pocházející rovněž z Argentiny), nebyl ale výrazně menší. Byla objevena ohromná pažní kost o délce 176 cm a jeden obratel, který by v kompletním stavu měřil asi 150 cm na šířku. Z toho odvodili autoři popisné studie délku asi 25 - 28 metrů (možná ale i přes 30 metrů) a hmotnost přibližně 60,4 tuny.[1] Tento dinosaurus tedy vážil asi tolik, co deset dospělých slonů. Jeho blízkým příbuzným byl podobně veliký titanosaur Dreadnoughtus schrani.

V roce 2019 odhadl americký badatel Gregory S. Paul hmotnost tohoto sauropoda v rozmezí 45 až 55 tun (což je zhruba o 20 tun méně než u argentinosaura).[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. González Riga, Bernardo J.; Lamanna, Matthew C.; Ortiz David, Leonardo D.; Calvo, Jorge O.; Coria, Juan P. (2016). "A gigantic new dinosaur from Argentina and the evolution of the sauropod hind foot". Scientific Reports. 6: 19165. doi:10.1038/srep19165
  2. SOCHA, Vladimír. Kolik vážil největší známý dinosaurus?. OSEL.cz [online]. 16. ledna 2020. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • González Riga, Bernardo J.; Lamanna, Matthew C.; Ortiz David, Leonardo D.; Calvo, Jorge O.; Coria, Juan P. (2016). "A gigantic new dinosaur from Argentina and the evolution of the sauropod hind foot". Scientific Reports 6: 19165. doi:10.1038/srep19165.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]