Jihopatagonské ledovcové pole

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jihopatagonské ledovcové pole
Pohled na ledovcové pole z ISS
Pohled na ledovcové pole z ISS

Stát ChileChile Chile
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jihopatagonské ledovcové pole a ledovec Viedma

Jihopatagonské ledovcové pole (španělsky Campo de hielo Patagónico Sur) je rozsáhlé území pokryté ledovcem v jižním Chile, menší částí zasahuje i na argentinské území. Nachází se v Patagonských Andách, ve směru sever-jih měří přibližně 360 km, v západo-východním směru měří až 90 km a jeho rozloha je odhadována na 13 000 km².[1]

Součástí Jihopatagonského ledovcového pole jsou např. ledovce Upsala, Viedma, Perito Moreno (Argentina) a Jorge Montt, Pío XI, O'Higgins, Bernardo, Tyndall, Grey (Chile). Zatímco voda ze západní strany ledovcového pole stéká do fjordů Tichého oceánu, východní svahy sousedí s ledovcovými jezery Viedma, Argentino a Buenos Aires / General Carrera.

Podstatná část jeho plochy byla vyhlášena za chráněné území: mimo jiné národní parky Los Glaciares (Argentina, světové přírodní dědictví UNESCO), Bernardo O'Higgins (Chile) a Torres del Paine (Chile).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Spatial and temporal variations of glacier extent across the Southern Patagonian Icefield since the 1970s [online]. Department of Geography, University of Ottawa, Ottawa, Ontario, Canada: The Cryosphere Discussions [cit. 2015-12-29]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]