Místokrálovství Peru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Místokrálovství Peru
Virreinato del Perú
15421824
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Hymna Marcha Real
Motto Plus ultra
Geografie
Mapa
Obyvatelstvo
Státní útvar
escudo, peso, real
Vznik
Zánik
Státní útvary a území
Předcházející
Incká říše Incká říše
Vilcabamba Vilcabamba
Guvernérství Nová Kastilie Guvernérství Nová Kastilie
Guvernérství Nové Toledo Guvernérství Nové Toledo
Provincie Tierra Firme Provincie Tierra Firme
Guvernérství Nová Andalusie Guvernérství Nová Andalusie
Následující
Království Chile Království Chile
Svobodná provincie Guayaquil Svobodná provincie Guayaquil
Protektorát Peru Protektorát Peru
Místokrálovství Nová Granada Místokrálovství Nová Granada
Místokrálovství Río de la Plata Místokrálovství Río de la Plata

Místokrálovství Peru (španělsky Virreinato del Perú) neboli Království Peru bylo jednou z územně-správních jednotek na jihoamerickém kontinentu pod španělskou koloniální správou. Bylo druhým nejstarším místokrálovstvím, které Španělé v Americe založili (starší bylo jen místokrálovství Nové Španělsko). V čele stál místokrál, sídlící v Limě.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Po objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem začali Španělé prozkoumávat "Nový svět". V oblasti And se rozkládala rozvinutá Incká říše. Tuto říši dobyl na začátku 16. století Francisco Pizarro se svojí výpravou conquistadorů. Místokrálovství Peru bylo zřízeno 20. listopadu 1542 vydáním královského dekretu španělského krále Karla V. Zahrnovalo veškeré španělské pozice v Jižní Americe a území dnešní Panamy.

Územní změny[editovat | editovat zdroj]

Území spravované Španěly se v Jižní Americe neustále rozšiřovalo, a tak se místokrálovství Peru v době své největší územní expanze rozkládalo od Panamy až k Argentině. S výjimkou východní části dnešní Brazílie (součást portugalské říše) a Venezuely (spadala pod místokrálovství Nové Španělsko) zabíralo tedy celý jihoamerický kontinent. Generální kapitanát Chile byl oficiálně součástí místokrálovství Peru, ve skutečnosti byl na Limě silně nezávislý. Komunikace mezi jednotlivými městy byla ovšem zdlouhavá a neefektivní. Proto bylo rozhodnuto ustanovit nová místokrálovství, která se vyčlenila z Peru. Byla to následující dvě:

Místokrálovství Peru zaniklo v roce 1824 po skončení peruánské války za nezávislost, kdy vznikla nezávislá peruánská republika.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]