Přeskočit na obsah

Generální kapitanát Santo Domingo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Generální kapitanát Santo Domingo
Capitanía General de Santo Domingo
 Kolumbijské místokrálovství 15351795
18091821
18611865
Saint-Domingue 
Saint-Domingue (Era de Francia) 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Hymna Marcha Real
Geografie
Mapa
Karibské ostrovy kolem roku 1600
Rozloha
54 642 km²
Obyvatelstvo
Státní útvar
Španělské impériumŠpanělské impérium Španělské impérium
Santo Domingský real
Státní útvary a území
Předcházející
Kolumbijské místokrálovství Kolumbijské místokrálovství
Následující
Saint-Domingue Saint-Domingue
Saint-Domingue (Era de Francia) Saint-Domingue (Era de Francia)

Santo Domingo bylo první španělskou a zároveň evropskou kolonií v Novém světě, jejíž celý název zněl Generální kapitanát Santo Domingo (španělsky Capitanía General de Santo Domingo). Nacházela se na ostrově Hispaniola v Karibiku.

V roce 1492 přistál Kryštof Kolumbus při své první cestě na ostrově Hispaniola a prohlásil ho za španělské dominium. Španělé zde založili jednu ze svých prvních kolonií v Americe a začali pro ní používat název Santo Domingo na počest svatého Dominika. Od počátků koloniálního období ovládali Španělé celý ostrov stejně jako většinu Karibiku, v 17. století se však začaly v regionu prosazovat další evropské mocnosti (především Anglie, Francie a Nizozemsko). Francouzští bukanýři osídlili roku 1625 nejprve ostrov Tortuga (severně od Hispanioly), který se stal významnou základnou pirátů a korzárů, a následně se začali usazovat i na západní části Hispanioly.

Španělsko uznalo francouzskou svrchovanost nad západní částí Hispanioly roku 1697, kdy byl podepsána smlouva z Rijswijku. Podepsáním basilejského míru roku 1795 přešla pod správu Francie i do té doby španělská východní část ostrova.


Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]