Brazilské císařství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brazilské císařství
Império do Brasil
 Spojené království Portugalska, Brazílie a Algarves
 Brazilské království
18221889 První Brazilská republika 
Uruguay 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Hymna: Hino da Independência (1822–1831),
Hino Nacional Brasileiro (1831–1889)
Motto: Independência ou Morte!
geografie
Mapa
Rozloha císařství na svém vrcholu (18221828)
rozloha:
8 363 186 km² v roce 1889
nejvyšší bod:
obyvatelstvo
počet obyvatel:
9 930 478 v roce 1872
státní útvar
vznik:
1822Pedro I. Brazilský prohlásil samostatnost Brazílie
zánik:
1889 – vojenský převrat svrhl císaře Pedra II.
státní útvary a území
předcházející:
Spojené království Portugalska, Brazílie a Algarves Spojené království Portugalska, Brazílie a Algarves
Brazilské království Brazilské království
následující:
První Brazilská republika První Brazilská republika
Uruguay Uruguay

Brazilské císařství (portugalsky Império do Brasil) je označení pro bývalý stát na území Brazílie v letech 18221889. Brazilské císařství je přímým předchůdcem dnešní Brazílie. Císařství vzniklo v roce 1822 oddělením od Portugalska pod vedením korunního prince Pedra I. a zaniklo vojenským převratem v roce 1889 jenž svrhnul jeho syna císaře Pedra II.

Cesta k samostatnosti[editovat | editovat zdroj]

Roku 1532 začala portugalská kolonizace brazilského pobřeží a později i vnitrozemí. Koloniální Brazílie byla knížectvím zcela podřízeným správě Lisabonu. Stěžejním rokem pro brazilskou nezávislost se stal rok 1807.

Utvoření Spojeného království Portugalska, Brazílie a Algarves[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcích Spojené království Portugalska, Brazílie a Algarves a Portugalské království.

V říjnu 1807 po obsazení Lisabonu vojskem Napoleona Bonaparta uprchl portugalský regent princ Jan spolu se svou matkou královnou Marií I. a dvorem s asi 15 000 dvořany do tehdejšího portugalské kolonie Brazílie. Po tomto přesunu královského rodu do Brazílie, bylo učiněno zrovnoprávnění brazilské kolonie s Portugalským královstvím a bylo utvořeno Spojené království Portugalska, Brazílie a Algarves. Toto nově vytvořené Spojené království Portugalska, Brazílie a Algarves byl jednotný jediný stát tří rovných celků (de facto jen 2), jehož panovník měl nový titul: král Spojeného království Portugalska, Brazílie a Algarves. V roce 1816 zemřela královna Marie I. a králem se stal její syn Jan VI. Portugalský. Po Napoleonově pádu zasedla v Portugalsku prozatímní vláda, která v roce 1820 vyzvala krále Jana VI. k návratu. Ten byl po svém příjezdu nucen uznat novou ústavu, která nastolila konstituční monarchii. Králův syn Dom Pedro zůstal v Brazílii a převzal v ní regentství a funkci místokrále.

Vyhlášení brazilského císařství[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Deklarace nezávislosti Brazílie.

Po návratu královské rodiny do Portugalska, v Lisabonu následně cortesy (lidové shromáždění) zrušily rovnoprávnost Portugalska a Brazílie a snažily se obnovit její koloniální status, což v Brazílii vedlo k hnutí za nezávislost, do jehož čela se postavil právě Dom Pedro, jenž byl vždy nakloněn liberálním myšlenkám. Dom Pedro nakonec vyhlásil nezávislost Brazílie na Portugalsku a 12. října 1822 byl jako Pedro I. prohlášen císařem Brazílie. Titul císaře namísto krále, měl zdůraznit rozmanitost Brazílie a částečně emulovat Napoleona, jako liberála a revolucionáře.

Korunovace Pedra I. brazilským císařem

Zlatá léta brazilského císařství[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Argentinsko-brazilská válka.

Území Uruguaye bylo zpočátku okupováno Brazílií, ale v roce 1825 v důsledku Argentinsko-brazilské války v letech 1825-1828, jíž Brazílie prohrála, vznikla nezávislá Uruguayská republika. Svoji suverenitu musela Uruguay bránit hned po svém vzniku ve válce se sousední Argentinou v letech 1839-1851.

Brazilské provincie v roce 1825
Podrobnější informace naleznete v článcích Pedro I. Brazilský a Pedro II. Brazilský.

V roce 1826 se císař Pedro I. (Petr I.) stal portugalským králem Petrem IV., ale ještě téhož roku byl donucen k abdikaci ve prospěch své sedmileté dcery Marie. V roce 1831 nastala podobná situace v Brazílii, kde byl císař Pedro I. donucen brazilským parlamentem k abdikaci a císařem se stal jeho teprve pětiletý syn Pedro II. Brazilský (1825-1891), který se ovšem vlády oficiálně ujal až v roce 1840, kdy byl parlamentem prohlášen za plnoletého. 18. července 1841 byl Pedro II. korunován brazilským císařem.

Vyhlášení republiky[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Paraguayská válka.

Pedro II. vládl jako brazilský císař 49 let. Přinesl Brazílii ekonomickou stabilitu a pokrok. Na konci jeho vlády bylo v Riu de Janeiru 118 škol. Pedro také podnikal kroky ke zrušení otrokářství. Neočekávaně dlouhá a nákladná Paraguayská válka z let 1865-1870 značně zmenšila jeho popularitu. Vojenský převrat 15. listopadu 1889 svrhl monarchii. Císař a jeho rodina odešli do exilu v Evropě. Nová brazilská vláda utvořila novou federativní Brazílii po vzoru USA.

Seznam Brazilských císařů[editovat | editovat zdroj]

Dynastie Braganza

Titulární císařové po roce 1889[editovat | editovat zdroj]

Dynastie Braganza a později Dynastie Orléans-Braganza - legitimní větev, oficiální nárok.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Leslie Behell, "The Decline and Fall of Slavery in Nineteenth Century Brazil", Transactions of the Royal Historical Society, 6th Ser., Vol. 1. (1991), pp. 71-88 (There were paragraphs used from this article for section of "abolition of slavery")
  • Seymour Drescher, "Brazilian Abolition in Comparative Perspective", The Hispanic American Historical Review, Vol. 68, No. 3. (Aug., 1988), pp. 429-460 (Used in section of abolition)
  • Richard Graham, "Causes for the Abolition of Negro Slavery in Brazil: An Interpretive Essay", The Hispanic American Historical Review, Vol. 46, No. 2. (May, 1966), pp. 123-137 – Used in section of abolition

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]