Jan VI. Portugalský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jan VI.
král Portugalska, Brazílie a Algarve (do 1822)
král Portugalska a Algarve
Domingos Sequeira - D. João VI.jpg
Doba vlády 18161826
Úplné jméno João Maria José Francisco Xavier de Paula Luís António Domingos Rafael de Bragança
Narození 1767
Lisabon
Úmrtí 1826
Lisabon
Nástupce Petr I. a IV.
Královna Šarlota Španělská
Potomci Petr I. Brazilský
Michal I. Portugalský
Dynastie Braganzové
Otec Petr III. Portugalský
Matka Marie I. Portugalská

Jan VI. Portugalský (portugalsky João Maria José Francisco Xavier de Paula Luís António Domingos Rafael de Bragança), zvaný Dobrotivý, (17671826) byl v letech 18161822 králem Spojeného království Portugalska, Brazílie a Algarve a poté od roku 1822 do své smrti králem Portugalska a Algarve.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Budoucí král Jan VI. se narodil z manželství portugalské královny Marie a portugalského krále manžela z Petra III. Jeho otec Petr III. byl zároveň strýc jeho matky Marie. Tento sňatek se uskutečnil z dynastických důvodů: následníkem Jana V. se totiž stal jeho starší syn Josef I., který měl čtyři dcery, ale žádného mužského potomka; stál tak před volbou, zda má trůn zdědit jeho nejstarší dcera Marie, nebo jeho mladší bratr Petr. Jejich sňatek, pro který z důvodu blízké příbuznosti bylo nutno získat papežský dispens, vyloučil všechny pochybnosti o následnictví.

Marie Františka Isabela
Marie I.
Otec:
Petr III. Portugalský
Děd:
Jan V. Portugalský
Praděd:
Petr II. Portugalský
Prababička:
Marie Sofie Falcká
Babička:
Marie Anna Habsburská
Praděd:
Leopold I.
Prababička:
Eleonora Magdalena Falcko-Neuburská
Matka:
Marie I. Portugalská
Děd:
Josef I. Portugalský
Praděd:
Jan V. Portugalský
Prababička:
Marie Anna Josefa Habsburská
Babička:
Mariana Viktorie Bourbonská
Praděd:
Filip V. Španělský
Prababička:
Alžběta Parmská

Rodina[editovat | editovat zdroj]

V roce 1785 se oženil se španělskou princeznou Šarlottou, dcerou krále Karla IV.. Z manželství vzešly tyto děti:

Jan IV. se svou ženou Šarlotou

Regentství a panování[editovat | editovat zdroj]

Když v roce 1788 zemřel jeho starší bratr Josef, stal se princ Jan následníkem své matky a jako takový přijal titul knížete brazilského. Jako z pozice následníka trůnu převzal v roce 1799 jako regent své matky Marie I., která byla na pokraji duševní nemoci. Jeho otec král Petr III. se o vládu již delší dobu nezajímal, takže si Jan mohl zajistit do vlastního nástupu na trůnu silnou pozici.

Ještě za vlády jeho matky Marie I. utekla královská rodina v roce 1807 do Brazílie před Napoleonovým vojskem, které obsadilo Portugalsko. Královská rodina pobývala v Riu de Janeiru. Krátce před smrtí své matky Marie I. nařídil zákonem vytvoření Spojeného království Portugalska, Brazílie a Algarve a tím povýšení Brazílie na království. Toto nově vytvořené Spojené království Portugalska, Brazílie a Algarve byl jednotný stát třech rovných celků, jehož panovník měl nový titul: král Spojeného království Portugalska, Brazílie a Algarve. Nařízení o vzniku vešlo v platnost 16. prosince 1815.

Po smrti své matky v roce 1816 se stal králem tohoto soustátí. Po Napoleonově pádu v roce zasedla v Portugalsku prozatímní vláda, která v roce 1820 vyzvala krále Jana VI. k návratu. Ten byl po svém příjezdu nucen uznat novou ústavu, která nastolila konstituční monarchii. Králův syn Dom Pedro zůstal v Brazílii a převzal v ní regentství a funkci místokrále.

V Portugalsku po návratu v roce 1821 přísahá vláda věrnost králi, ale mezitím se pokoušel převzít vládu králův druhorozený syn Michal a znovu v roce 1823. A tak musel král jeho povstání potlačit a prince Michaela nakonec nucen vyhnat v roce 1824.

Mezitím jeho prvorozený syn a dědic Petr, prohlásil samostatnost Brazílie na Portugalsku dne 7. září 1822 a následně nedlouho potom byl prohlášen dědičným císařem jako Petr I. Král Jan IV. odmítal uznat brazilskou nezávislost až do 29. srpna 1825, kdy obnovil starý řád nástupnictví v přesvědčení, že se Brazílie a Portugalsko po jeho smrti spojí minimálně v personální nebo dokonce reálnou unii.

Následnictví[editovat | editovat zdroj]

Jan IV. zemřel v Lisabonu 26. března 1826. Portugalským králem se tak skutečně stal jeho nejstarší syn jako Petr IV. Portugalský, ten ale vládl v Portugalsku pouze do roku 1828, jelikož liberální brazilská ústava vylučovala personální unii s Portugalskem. A tak se vzdal trůnu ve prospěch nejstarší dcery Marie II. Ta ovšem musela svést o trůn boj v občanské válce se svým strýcem, vypovězeným Michalem I.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John VI of Portugal na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Marie I.
Znak z doby nástupu Král Portugalska, Brazílie a Algarve
18161822
Znak z doby konce vlády Nástupce:
-
Předchůdce:
-
Znak z doby nástupu Král Portugalska a Algarve
18221826
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Petr IV.