Jan IV. Portugalský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Portrét Jana IV. Portugalského

Jan IV. Portugalský (portugalsky João IV de Portugal) 18. března 1604, Vila Viçosa6. listopadu 1656, Lisabon, známý též jako „El rey músico" (král hudebník) byl v letech 16401656 prvním králem z dynastie Braganza. Byl synem Teodosia II. z Braganzy, 7. vévody z Braganzy, a Anny de Velasco y Girón, prapravnučky Alfonsa de Aragón y La Mancha, nemanželského syna Ferdinanda II. Aragonského.

Ze strany svého otce pocházel po ženské linii od Manuela I. a jako vévoda z Braganzy po mužské linii od Jana I. Portugalského; od toho se odvíjely jeho nároky ucházet se o portugalský trůn. Filip IV. Španělský, který pocházel rovněž od Manuela I. Portugalského, ovšem po ženské linii, kraloval v Portugalsku, když byl zdědil trůn po svém otci a svém dědovi. Náboženské založení a mírumilovná povaha však vévodovi z Braganzy bránily uplatňovat své legitimní nároky.

Jeho ctižádostivější a odvážnější manželka, Luisa de Guzmán, vévodkyně z Braganzy, ho však podnítila k obsazení portugalského trůnu: mohutná revoluce a spiknutí vedené Janem, zbavila v roce 1640 Portugalsko španělské nadvlády.

Místokrálovna Markéta Savojská, vévodkyně z Mantovy, stačila prchnout, ale ministr Vasconcellos byl zabit; poté byl vévoda z Braganzy lidem prohlášen a následně kortesy stvrzen králem pod jménem Jan IV. Portugalský.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

V roce 1633 se Jan z Braganzy oženil s Luisou de Guzmán. Z manželství se narodilo 8 dětí:

Vedle těchto manželských dětí měl i nemanželskou dceru Marii (* 1644), jež se stala řeholnicí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Juan IV de Portugal na španělské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Filip III.
Znak z doby nástupu Král Portugalska a Algarve
16401656
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Alfons VI.
Předchůdce:
Teodósio II.
Znak z doby nástupu Vévoda z Braganzy
16141640
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Alfons VI.