Petr II. Portugalský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petr II. Portugalský
král portugalský a algarve
Petr II. Portugalský
Petr II. Portugalský
Doba vlády 12. září 16839. prosinec 1706
Narození 26. duben 1648
Lisabon
Úmrtí 9. prosinec 1706 (58 let)
Alcântara
Předchůdce Alfons VI.
Nástupce Jan V.
Královna Marie Žofie Falcko-Neuburská
Dynastie Braganza
Otec Jan IV.
Matka Luisa de Guzmán
Podpis Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petr II. Portugalský (portugalsky Pedro II de Portugal), zvaný el Pacífico (Mírumilovný), 26. dubna 1648, (Lisabon9. prosince 1706), Alcântara, byl v letech 16751706 portugalský regent a král.

Petr byl nejmladším z osmi dětí krále Jana IV. Portugalského a jeho manželky Luisy de Guzmán (z matčiny strany byl pravnukem Rodriga de Borja – papeže Alexandra VI. V roce 1668, záhy poté, co Španělsko uznalo nezávislost Portugalska, byl jmenován regentem svého staršího bratra Alfonsa, který vykazoval známky demence. Petr poslal svého bratra do vyhnanství a po jeho smrti nastoupil na trůn (1683). V této době objevení dolů na stříbro v Brazílii přineslo Petrovi do pokladny takové příjmy, že mohl rozpustit cortesy (1697) a vládnout bez daní.

Zpočátku Petr podporoval Francii ve válce o španělské dědictví (17021715), ale 16. května 1703 Portugalsko podepsalo smlouvu s Anglií. Tato smlouva garantovala portugalská obchodní práva k vínu a britské zájmy k obchodu s textilem. V prosinci 1703 aliance tvořená Portugalskem, Velkou Británií a Rakouskem uskutečnila invazi do Španělska. Alianční jednotky obsadily Madrid, odkud však záhy byly vypuzeny.

Petr nejenže získal trůn svého bratra, ale oženil se i s jeho rozvedenou manželkou, královnou Marií Františkou Isabelou Savojskou (1646–1683), která po roce manželství dosáhla rozvodu s Alfonsem pro jeho impotenci.

Manželé měli jednu dceru:

Královna zemřela, když bylo Isabele 14 let; protože dcerka byla slabá a neduživá, rozhodl se král pro nový sňatek. Vyvolenou se stala Marie Žofie von Pfalz-Neuburg (1666–1699), dcera falckého kurfiřta Filipa Viléma von Pfalz-Neuburg (mezi jejím sestrami byly i Eleonora Magdalena Falcko-Neuburská, manželka císaře Leopolda I., a Marie Anna Falcko-Neuburská, druhá manželka španělského krále Karla II. Z druhého manželství Petra II. s Marií Žofií vzešlo osm dětí, dvě z nich však zemřely záhy po narození:

Petr měl rovněž tři nemanželské potomky:

S Marií da Cruz Mascarenhas:

  • Luisa de Braganza (16791732), manžel Jaime Luis de Melo, 2. vévoda de Cadaval.

S Francouzkou Annou Armandou du Verger:

S Carlou Franciscou da Silva:

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pedro de Portugal na španělské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Alfons VI.
Znak z doby nástupu Král Portugalska a Algarve
16831706
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jan V.