Michal I. Portugalský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Michal I. Portugalský
Narození 26. října 1802
Lisabon
Úmrtí 14. listopadu 1866 (ve věku 64 let)
Esselbach
Místo odpočinku Klášter São Vicente de Fora
Ocenění rytíř Řádu svatého Ducha
Řád sv. Alexandra Něvského
rytíř Řádu zlatého rouna
rytíř Řádu sv. Michala
Řád sv. Ondřeje
Manžel(ka) Adelaida Löwenstein-Wertheim-Rosenberg
Děti Marie das Neves Portugalská, Miguel Januário of Braganza, Marie Tereza Portugalská, Marie Josefa Portugalská, Adelgunda Braganzská, Marie Anna Portugalská, Marie Antonie z Braganzy, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ21290122 a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ21290160
Rodiče Jan VI. Portugalský a Šarlota Španělská
Příbuzní Petr I. Brazilský, Anna od Ježíše Marie Portugalská, Marie Isabela Portugalská, Marie Františka Portugalská, Isabela Marie Portugalská, Marie Tereza Portugalská, Maria da Assunção Portugalská a Francisco António, Prince of Beira
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michal I. Portugalský (celým jménem Miguel Maria do Patrocínio João Carlos Francisco de Assis Xavier de Paula Pedro de Alcântara António Rafael Gabriel Joaquim José Gonzaga Evaristo de Bragança e Bourbon), zvaný el Tradicionalista nebo Uchvatitel (26. října 1802, Lisabon14. listopadu 1866, Karlsruhe, Německo), byl druhý syn portugalského krále Jana VI. a byl (vzdoro)králem Portugalska v letech 18281834 během portugalské občanské války. Pocházel z rodu Braganza a stal se předkem vedlejší linie, která je od roku 1932 jedinou větví braganzského rodu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Michal (Miguel) byl obdivovatelem rakouského kancléře Metternicha a konzervativec. Stál v čele revolucí proti svému otci ve dvacátých letech 19. století, byv předtím vypovězen za své názory i činy do exilu. V roce 1826 se zasnoubil se svou mladičkou neteří Marií, dědičkou trůnu, který však 23. června 1828 uchvátil, zrušiv současně ústavu zřízenou svým starším bratrem Petrem IV.

Miguel doufal dosáhnout mezinárodní podpory pro svůj režim, avšak britská Welingtonova vláda padla v roce 1830, těsně před tím, než oficiálně uznala Miguela jako monarchu. V roce 1831 Pedro abdikoval z brazilského trůnu a obsadil Azorské ostrovy, odkud podnikal námořní ataky na Portugalsko. Po třech letech občanské války byl Miguel vítězným Petrem 26. května 1834 přinucen k abdikaci a odešel do exilu.

V exilu se oženil s německou princeznou Adelaidou de Löwenstein-Wertheim-Rosenberg. Z manželství vzešlo sedm potomků:

Dále měl 2 nemanželské děti:

  • Maria Assunção z Braganzy (18311897);
  • Maria de Jesus z Braganzy (18341910).

Miguel žil do konce svého života mimo Portugalsko. Zemřel v Karlsruhe v Německu v listopadu roku 1866.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Miguel I de Portugal na španělské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Marie II.
Znak z doby nástupu Král Portugalska a Algarve
18281834
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Marie II.