Michal I. Portugalský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Michal I. Portugalský

Michal I. Portugalský (celým jménem Miguel Maria do Patrocínio João Carlos Francisco de Assis Xavier de Paula Pedro de Alcântara António Rafael Gabriel Joaquim José Gonzaga Evaristo de Bragança e Bourbon), zvaný el Tradicionalista nebo Uchvatitel (26. října 1802, Lisabon - 14. listopadu 1866, Karlsruhe, Německo), byl druhý syn portugalského krále Jana VI. a byl (vzdoro)králem Portugalska v letech 18281834 během portugalské občanské války. Pocházel z rodu Braganza a stal se předkem vedlejší linie, která je od roku 1932 jedinou větví braganzského rodu.

Michal (Miguel) byl obdivovatelem rakouského kancléře Metternicha a konzervativec. Stál v čele revolucí proti svému otci ve dvacátých letech 19. století, byv předtím vypovězen za své názory i činy do exilu. V roce 1826 se zasnoubil se svou mladičkou neteří Marií, dědičkou trůnu, který však 23. června 1828 uchvátil, zrušiv současně ústavu zřízenou svým starším bratrem Petrem IV.

Miguel doufal dosáhnout mezinárodní podpory pro svůj režim, avšak britská Welingtonova vláda padla v roce 1830, těsně před tím, než oficiálně uznala Miguela jako monarchu. V roce 1831 Pedro abdikoval z brazilského trůnu a obsadil Azorské ostrovy, odkud podnikal námořní ataky na Portugalsko. Po třech letech občanské války byl Miguel vítězným Petrem 26. května 1834 přinucen k abdikaci a odešel do exilu.

V exilu se oženil s německou princeznou Adelaidou de Löwenstein-Wertheim-Rosenberg. Z manželství vzešlo sedm potomků:

Miguel žil do konce svého života mimo Portugalsko. Zemřel v Karlsruhe v Německu v listopadu roku 1866.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Miguel I de Portugal na španělské Wikipedii.

Předchůdce:
Marie II.
Znak z doby nástupu Král Portugalska a Algarve
18281834
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Marie II.