Marie Tereza Portugalská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marie Tereza Portugalská
arcivévodkyně Marie Tereza Portugalská
arcivévodkyně Marie Tereza Portugalská
Narození 24. srpna 1855
Heubach (Bavorsko)
Úmrtí 12. února 1944
(ve věku 88 let)
Vídeň (Rakousko)
Místo odpočinku Císařská hrobka ve Vídni
Manžel(ka) Karel Ludvík Rakousko-Uherský
Děti Marie Annunciata
Alžběta Amálie
Rodiče Michal I. Portugalský
Adléta z Löwenstein-Wertheim-Rosenbergu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Tereza Portugalská (24. srpna 1855, Heubach, Bavorsko12. února 1944, Vídeň), byla portugalská princezna pocházející z rodu Braganzy. Sňatkem rakouská arcivévodkyně, v letech 18891896 manželka následníka trůnu.

Původ a mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako druhá dcera portugalského vévody a vzdorokrále z let (1826–1834) Miguela I. a jeho ženy Adelaidy Löwenstein-Wertheim-Rosenberg. Ze strany otce byla vnučkou Jana IV. Portugalského. Dětství a mládí prožila v Bavorsku.
V roce 1873 se stala třetí manželkou rakouského arcivévody Karla Ludvíka (1833–1896), bratra císaře Františka Josefa I. Novomanželé byli oddáni mohučským biskupem Kettelerem.[1] Porodila dvě dcery, které vychovávala spolu se čtyřmi dětmi svého muže, které měl z předchozího manželství s neapolsko-sicilskou princeznou Marií Annunziatou; stala se vlídnou a chápající matkou osiřelým dětem, jež vlastní matku kvůli její nemoci ani pořádně nepoznaly a jež k Marii Tereze úzce přilnuly.
Marie Tereza byla velmi krásná a měla několik ctitelů, mezi něž patřil také korunní princ Rudolf.[1]

První dáma u dvora[editovat | editovat zdroj]

Po Rudolfově tragické smrti v roce 1889 se stal následníkem trůnu její manžel Karel Ludvík. Marie Tereza se „po císařovně“ stala první dámou u dvora a zůstala jí i jako vdova. Po smrti císařovny Sisi se dokonce spekulovalo o jejím možném sňatku s Františkem Josefem.[1]
Svého nevlastního syna Františka Ferdinanda podporovala při jeho vážné nemoci a stála při něm i při prosazování morganatického sňatku s Žofií Chotkovou; když si František Ferdinand přes odpor císaře Františka Josefa I. Žofii Chotkovou bral, jako jediné příslušnice císařského domu se na svatbě účastnily právě Marie Tereza se svými dvěma dcerami. Také svého třetího nevlastního syna Ferdinanda Karla se zastávala při jeho volbě nevěsty nearistokratického původu, ale neuspěla. Jako jediná z rodiny chodila za arcivévodou Otou, když onemocněl syfilidou.
Za jejího přispění se uskutečnil i sňatek její neteře Zity Bourbonsko-Parmské s pozdějším císařem Karlem I.

Byla umělecky založená a ráda fotografovala. V první světové válce pomáhala jako zdravotní sestra. Svého manžela přežila o čtyřicet sedm let. Pohřbena byla do kapucínské krypty ve Vídni.

Děti[editovat | editovat zdroj]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c HAMANNOVÁ, Brigitte. Habsburkové. Životopisná encyklopedie. Praha : BRÁNA, Knižní klub, 1996. 408 s. ISBN 80-85946-19-X. S. 315.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]