Alfons I. Portugalský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alfons I. Portugalský
Narození 25. července 1109
Guimarães
Úmrtí 6. prosince 1185 (ve věku 76 let)
Coimbra
Manžel/ka Matilda Savojská
Děti Mafalda Portugalská, Urraca Portugalská, Sancho I. Portugalský, Tereza Portugalská a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ727203
Rodiče Jindřich Burgundský a Tereza Kastilská
Příbuzní sestra Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ18279114
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alfons I. Portugalský (Alfons I. Dobyvatel, Afonso Henriques, Alfons Jindřich, po 1107?6. prosince 1185, Coimbra) byl hrabě portugalský (1112–1139) a od roku 1140/1143 portugalský král, zakladatel portugalského království z burgundské dynastie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Alfons se narodil jako syn Jindřicha Burgundského a Terezy, levobočné dcery Alfonse VI.. Po smrti jeho otce v roce 1112 se tříletý Alfons formálně chopil vlády, fakticky však jako regentka vládla jeho matka, která se podruhé vdala za předního šlechtice z Galicie Ferdinanda Perese de Tavaru. S její vládou nesouhlasila podstatná část portugalské šlechty, na jejíž stranu se nakonec mladý Alfons v roce 1120 postavil, prohrál a byl poslán do exilu. V roce 1128 se vrátil s novým vojskem a porazil svojí matku a jejího manžela v Bitvě u Sao Mamede. Po tomto vítězství se Alfons chopil vlády, odrazil výpad Alfonse VII. Kastilského, a stal se tak v podstatě suverénním vládcem celého Portugalska. Od roku 1126 užíval titulu Princ Portugalska.

Reconquista a vznik Portugalského království[editovat | editovat zdroj]

Pohřební tumba Alfonse I. v kostele sv. Kříže v Coimbře

Po ovládnutí Portugalska se přirozeným cílem Alfonsových plánů stali Maurové. Jeho tažení na jih se ve finále ukázala jako úspěšná, když v roce 1139 dosáhl významného vítězství nad muslimy u Ourique. Bezprostředně po této výhře se Alfons I. nechal prohlásit králem Portugalska.

Alfons VII. Kastilský posléze po vzájemných potyčkách uznal svrchovanost Alfonse nad Portugalskem v roce 1143, důležitým úkolem však bylo zajistit mezinárodní uznání portugalského království. Toho nakonec dosáhl až v roce 1179, když se předtím musel zavázat k podřízenosti vůči Svatému stolci místo podřízenosti vůči Alfonsi VII. Nezávislost Portugalska tak byla v roce 1179 stvrzena papežskou bulou Manifestis Probatum.

V Portugalsku nechal postavit několik katedrál a všemožně podporoval církev, přičemž se v roce 1143 dopisem papeži Inocenci II. zavázal vyhnat Maury z Iberského poloostrova. Následně opravdu pokračoval ve výbojích směrem na jih a v roce 1147 dokázal dobýt Santarém a Lisabon.

Ještě v roce 1184 v pokročilém věku dokázal vojensky pomoci svému synovi Sanchovi, který byl Maury obklíčen u Santarému. Zemřel v následujícím roce a byl pohřben v kostele sv. Kříže v Coimbře. Jeho nástupcem na trůnu i na vojenském poli se stal syn Sancho.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Jindřich Burgundský
Znak z doby nástupu Portugalský hrabě
do r. 1126 s Terezou Kastilskou

11121139
Znak z doby konce vlády Nástupce:
-
Předchůdce:
-
Znak z doby nástupu Portugalský král
11391185
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Sancho I.