Alfons I. Portugalský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alfons I. Dobyvatel
Příbuzenstvo
otec Jindřich Burgundský
matka Tereza Kastilská
manželka Matilda Savojská
dcera Mafalda
dcera Tereza Portugalská
syn Sancho I. Portugalský
dcera Urraca Portugalská
nemanželský syn Ferdinand
nemanželský syn Alfons
nemanželská dcera Tereza
nemanželský syn Petr

Alfons I. Portugalský (Alfons I. Dobyvatel, Afonso Henriques, Alfons Jindřich, po 1107?6. prosince 1185, Coimbra) byl hrabě portugalský (1112–1139) a od roku 1140/1143 portugalský král, zakladatel portugalského království z burgundské dynastie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Alfons se narodil jako syn Jindřicha Burgundského a Terezy, levobočné dcery Alfonse VI.. Po smrti jeho otce v roce 1112 se tříletý Alfons formálně chopil vlády, fakticky však jako regentka vládla jeho matka, která se podruhé vdala za předního šlechtice z Galicie Ferdinanda Perese de Tavaru. S její vládou nesouhlasila podstatná část portugalské šlechty, na jejíž stranu se nakonec mladý Alfons v roce 1120 postavil, prohrál a byl poslán do exilu. V roce 1128 se vrátil s novým vojskem a porazil svojí matku a jejího manžela v Bitvě u Sao Mamede. Po tomto vítězství se Alfons chopil vlády, odrazil výpad Alfonse VII. Kastilského, a stal se tak v podstatě suverénním vládcem celého Portugalska. Od roku 1126 užíval titulu Princ Portugalska.

Reconquista a vznik Portugalského království[editovat | editovat zdroj]

Pohřební tumba Alfonse I. v kostele sv. Kříže v Coimbře

Po ovládnutí Portugalska se přirozeným cílem Alfonsových plánů stali Maurové. Jeho tažení na jih se ve finále ukázala jako úspěšná, když v roce 1139 dosáhl významného vítězství nad muslimy u Ourique. Bezprostředně po této výhře se Alfons I. nechal prohlásit králem Portugalska.

Alfons VII. Kastilský posléze po vzájemných potyčkách uznal svrchovanost Alfonse nad Portugalskem v roce 1143, důležitým úkolem však bylo zajistit mezinárodní uznání portugalského království. Toho nakonec dosáhl až v roce 1179, když se předtím musel zavázat k podřízenosti vůči Svatému stolci místo podřízenosti vůči Alfonsi VII. Nezávislost Portugalska tak byla v roce 1179 stvrzena papežskou bulou Manifestis Probatum.

V Portugalsku nechal postavit několik katedrál a všemožně podporoval církev, přičemž se v roce 1143 dopisem papeži Inocenci II. zavázal vyhnat Maury z Iberského poloostrova. Následně opravdu pokračoval ve výbojích směrem na jih a v roce 1147 dokázal dobýt Santarém a Lisabon.

Ještě v roce 1184 v pokročilém věku dokázal vojensky pomoci svému synovi Sanchovi, který byl Maury obklíčen u Santarému. Zemřel v následujícím roce a byl pohřben v kostele sv. Kříže v Coimbře. Jeho nástupcem na trůnu i na vojenském poli se stal syn Sancho.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Jindřich Burgundský
Znak z doby nástupu Portugalský hrabě
do r. 1126 s Terezou Kastilskou

11121139
Znak z doby konce vlády Nástupce:
-
Předchůdce:
-
Znak z doby nástupu Portugalský král
11391185
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Sancho I.