Tereza Portugalská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tereza Portugalská
hraběnka flanderská a burgundská
Portrét
Narození1157?
Úmrtí6. května 1218
Furnes
PohřbenaKlášter Clairvaux
ManželéFilip Flanderský
Odo III. Burgundský
DynastieBurgundové
OtecAlfons I. Portugalský
MatkaMatylda Savojská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tereza Portugalská (portugalsky Teresa de Portugal, 1157?6. května 1218, Furnes) byla hraběnka flanderská a burgundská. Během života ve Flandrech si změnila jméno na Matylda, nechala si říkat královna a zosnovala sňatek svého synovce Ferdinanda s osiřelou dcerou prvního křižáckého latinského císaře Balduina I., dědičkou flanderského hrabství.

Život[editovat | editovat zdroj]

Terezina pečeť

Narodila se jako dcera portugalského krále Alfonse I. a Matyldy, dcery savojského hraběte Amadea III. Údajně byla oblíbenou dcerou svého otce a podle portugalského historika Maria Romy podědila půvab a nezdolný temperament po své stejnojmenné babičce.

Roku 1183 se provdala za ovdovělého flanderského hraběte Filipa, sňatek byl dílem diplomatického umu anglického krále Jindřicha II. Filip svou ženu tituloval jako královnu a svou nejmilejší manželku a stejný titul používala i ona sama.[1] Často se podílela na jeho rozhodnutích a společně učinili donaci pro kapli kláštera Clairvaux, kde si přáli být spolu pohřbeni.[2] Filip se opakovaně vydával do Svaté země, což se mu nakonec stalo osudným. Zemřel při třetí křížové výpravě při obléhání Akkonu na jednu z mnoha epidemií, které se v té době tak lehce šířily ve vojenských leženích. Manželství bylo bezdětné a ovdovělá Tereza sehrála důležitou roli při přechodu osiřelého hrabství na švagrovou Markétu. Během svého vdovství vydala řadu důležitých listin a nebála se zasáhnout ve svém vdovském podílu proti novému hraběti Balduinovi.

Terezino druhé manželství s burgundským vévodou Odem III. skončilo rozchodem, protože bylo, stejně jako to první, bezdětné. Zapuzená žena se vrátila na své vdovské statky a po smrti synovce Balduina se ujala jeho osiřelých dcer a Johaně domluvila sňatek se svým portugalským synovcem Ferdinandem. Vilém Bretaňský, autor životopisu francouzského krále Filipa II. si Terezy povšiml v souvislosti s bitvou u Bouvines a obsadil ji do svého díla v roli staré čarodějnice,[3] jež špatně pochopila předpověď zobrazenou v vržených kostkách.[4] Synovec Ferdinand patřil v bitvě k poražené straně a na příštích třináct let skončil v žaláři francouzského krále.

Tereza se Ferdinandova propuštění nedočkala, zemřela jako dáma pokročilého věku, když se při nehodě utopila v močále a byla pohřbena po boku prvního manžela Filipa v Clairvaux.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NICHOLAS, Karen S. Countesses as Rulers in Flanders. In: EVERGATES, Theodore. Aristocratic women in medieval France. Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 1999. ISBN 0-8122-1700-4. S. 125. (anglicky)
  2. Countesses as Rulers in Flanders, str. 126
  3. DUBY, Georges. Neděle u Bouvines 27. července 1214. Praha: Argo, 1996. ISBN 80-7203-164-3. S. 20. 
  4. Neděle u Bouvines, str. 63

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Mario Roma, Teresa de Portugal, Condessa da Flandres, Duquesa de Borgonha in 2º congresso histórico de Guimaraes actas do congresso, Vol. 2, 1996 (A política portuguesa e as suas relaçoes exteriores), págs. 457–468

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Flanderská hraběnka
Předchůdce:
Alžběta z Vermandois
11831191
Tereza Portugalská
Nástupce:
Marie ze Champagne
Burgundská vévodkyně
Předchůdce:
Beatrix z Albonu
11941195
Tereza Portugalská
Nástupce:
Alice z Vergy