Dinis I. Portugalský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dinis I. Portugalský
král Portugalska a Algarve
Doba vlády 12791325
Narození 9. října 1261
Lisabon
Úmrtí 7. ledna 1325
Santarém
Pohřben Klášter Odivelas
Předchůdce Alfons III.
Nástupce Alfons IV.
Královna Alžběta Aragonská
Potomci Konstancie Portugalská
Alfons IV. Portugalský
Rod Burgundové
Otec Alfons III. Portugalský
Matka Beatrix Kastilská
Podpis Assinatura D. Dinis.svg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dinis I. (portugalsky Dinis I de Portugal, 9. října 1261, Lisabon7. ledna 1325, Santarém), přezdívaný „Rolník“ (o Lavrador), byl šestým králem Portugalska (a Algarve). Byl to panovník všestranných schopností a zájmů: kromě uměleckých ambicí a podpory věd se také energicky věnoval povznesení hospodářství své země, např. organizováním vnitřní kolonizace. Je též znám v dějinách tím, že poskytl útočiště zrušenému templářskému řádu, jehož členy odmítl navzdory papežství a francouzskému králi pronásledovat a umožnil jim se na portugalském území znovu ustavit jakožto „Kristův řád“ (1319).

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z burgundské dynastie, byl synem krále Alfonse III. a jeho ženy Beatrix Kastilské, díky čemuž byl také vnukem kastilského krále Alfonse X. Moudrého – to mělo svůj význam pro ukončení sporů mezi Kastilií a Portugalskem o nedávno (1249) dobyté Algarve, jehož většinu kastilský král svému vnuku definitivně roku 1267 přepustil. Na portugalský trůn Dinis nastoupil po smrti otce v roce 1279. Snažil se upevnit nezávislost země a posílit královskou moc; podporoval kolonizaci jižních území Portugalska a rozšiřování obdělávané půdy, ovšem na druhou stranu také dbal, aby se tak nedělo příliš na úkor lesů a aby půda nebyla ničena vátými písky – proto také nechal vysadit rozsáhlé borovicové lesy u města Leiria (Pinhal de Leiria),[1] které o 2 staletí později dobře posloužily pro výstavbu karavel, na nichž Portugalci zahájili objevování světa.

Měl smysl i pro duchovní záležitosti: roku 1290 tak v Lisabonu založil první portugalskou univerzitu.[2] Sám byl velkým milovníkem trubadúrské poezie a dokonce i několik desítek básní složil (odtud i jeho druhá kronikářská přezdívka – o Poeta, „básník“).

Z manželství uzavřeného roku 1282 s Alžbětou, dcerou aragonského krále Petra III., se narodili dva potomci a dále měl několik levobočků. Zemřel roku 1325 a byl pohřben v cisterciáckém klášteře Odivelas, který na sklonku 13. století sám založil.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Oblast je také nazývána „Králův bor“ (Pinhal do Rei), má dnes rozlohu cca 110 km² a patří k oblíbeným turistickým cílům; viz např. The Route of the King's Forest Archivováno 13. 9. 2017 na Wayback Machine (anglicky) – článek s mapami na webu My Own Portugal
  2. Později, ještě za králova života, přesídlila do města Coimbra

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Alfons III.
Znak z doby nástupu Portugalský král
12791325
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Alfons IV.
Předchůdce:
Alfons III.
Znak z doby nástupu král Algarve
12791325
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Alfons IV.