Beatrix Portugalská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Beatrix Portugalská (9. prosince 1372, Coimbra - 8. března 1410, Madrid) byla de iure poslední portugalskou panovnicí z burgundské dynastie. Sňatkem s králem Janem I. se stala královnou Kastilie a Leónu (1383 - 1390).

královna Beatrix

Život[editovat | editovat zdroj]

Princezna Beatrix byla prvorozeným dítětem portugalského krále Ferdinanda I. a jeho manželky Eleonory. Protože oba její mladší bratři Petr (1380) a Alfons (1382) brzy po narození zemřeli, stala se dědičkou portugalského trůnu. Jako dědička trůnu byla z politických důvodů v jedenácti letech provdána za kastilského krále Jana I., který byl o čtrnáct let starší. Král Jan I. byl jen krátce vdovcem (jeho žena Eleonora Aragonská zemřela 13. srpna 1382), ale nabídka oženit se s Beatrix byla velmi lákavá. Sňatek se konal 17. května 1383 ve městě Elvas.

Krátce nato, 22. října 1383, král Ferdinand I. zemřel a Beatrix byla podle smlouvy mezi Portugalskem a Kastilií prohlášena za portugalskou následnici trůnu a královnu pod regentstvím své matky Eleonory.

Krize[editovat | editovat zdroj]

Bitva u Aljubarroty

Hrozící ztráta nezávislosti pod nadvládou Kastilie však vyvolala mezi Portugalci odpor, který brzy přerostl v ozbrojenou rebelii. Do jejího čela se postavil Řád avizských rytířů v čele se svým velmistrem Janem Avizským (prohlášen kortesy v Coimbře 10. dubna 1385 králem jako Jan I.). Krize mezi lety 1383–1385 byla ukončena bitvou u Aljubarroty (Batalha de Aljubarrota), kde byla Kastilie poražena a Beatrix tak ztratila veškeré šance na své prosazení se na trůn. Novým, již nezpochybňovaným portugalským králem se stal její polorodý strýc Jan I.

Po smrti Jana I. Kastilského v roce 1390 obdržela Beatrix města Medina del Campo, Cuéllar, Olmedo, Arévalo a Real jako dědictví. Nadále žila jako královna kastilská a leónská v Madridu, kde také roku 1410 zemřela a byla pochována v klášteře sv. Ducha v kastilském Toru.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

  • Michal de Trastámara (1384 - 1385), portugalský princ