Beatrix Portugalská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Beatrix Portugalská (rozcestník).
Beatrix Portugalská
královna Kastilie a Leónu
Náhrobek Beatrix Portugalské
Náhrobek Beatrix Portugalské
Narození 9. prosince 1372
Coimbra
Úmrtí 8. března 1410
Madrid
Pochována Klášter sv. Ducha v Toru
Dynastie Burgundští
Otec Ferdinand I. Portugalský
Matka Eleonora Teles de Menezes

Beatrix Portugalská (portugalsky Beatriz de Portugal, 9. prosince 1372, Coimbra - 8. března 1410, Madrid) byla de iure poslední portugalskou panovnicí z burgundské dynastie. Sňatkem s králem Janem I. se stala královnou Kastilie a Leónu (1383 - 1390).

Život[editovat | editovat zdroj]

Princezna Beatrix byla prvorozeným dítětem portugalského krále Ferdinanda I. a jeho manželky Eleonory. Protože oba její mladší bratři Petr (1380) a Alfons (1382) brzy po narození zemřeli, stala se dědičkou portugalského trůnu. Jako dědička trůnu byla z politických důvodů v jedenácti letech provdána za kastilského krále Jana I., který byl o čtrnáct let starší. Sňatek se konal 17. května 1383 ve městě Elvas. Krátce nato, 22. října 1383, král Ferdinand I. zemřel a Beatrix byla podle smlouvy mezi Portugalskem a Kastilií prohlášena za portugalskou následnici trůnu a královnu pod regentstvím své matky Eleonory.

Hrozící ztráta nezávislosti pod nadvládou Kastilie vyvolala mezi Portugalci odpor, který brzy přerostl v ozbrojenou rebelii. Do jejího čela se postavil Řád avizských rytířů v čele se svým velmistrem Janem Avizským. Krize mezi lety 1383–1385 byla ukončena bitvou u Aljubarroty, kde byla Kastilie poražena a Beatrix tak ztratila veškeré šance na své prosazení se na trůn. Novým, již nezpochybňovaným portugalským králem se stal její polorodý strýc Jan I., který byl prohlášen kortesy v Coimbře 10. dubna 1385 králem.

Po smrti manžela v roce 1390 obdržela Beatrix města Medina del Campo, Cuéllar, Olmedo, Arévalo a Real jako dědictví. Nadále žila jako královna kastilská a leónská v Madridu, kde také roku 1410 zemřela a byla pochována v klášteře sv. Ducha v Toru.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]