Jindřich I. Portugalský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jindřich I. Portugalský

Jindřich I. Portugalský (portugalsky Dom Henrique, O Grande Inquisidor, 31. ledna 1512, Lisabon31. ledna 1580, Almeirim) byl portugalský král v letech 1578-1580.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Jindřich se narodil jako pátý syn (osmé dítě) portugalského krále Manuela I. a jeho druhé manželky Marie Aragonské a jako takový si nečinil naděje na následnictví trůnu. Podobně jako řada mladších synů z panovnických rodů nastoupil duchovní kariéru a vzal si za své v tomto směru hájit portugalské zájmy v době, kdy vůdčí roli v katolické církvi na Iberském poloostrově hrálo Španělsko. Rychle vystoupal po žebříčku církevní hierarchie. Byl arcibiskupem v Braze, prvním arcibiskupem v Évoře a konečně arcibiskupem v Lisabonu. V letech 1539 - 1579 byl generálním inkvizitorem v Portugalsku. Byl vybrán za jednoho ze dvou favoritů na následnictví na papežský stolec na obou konkláve konaných v roce 1555, třebaže se neúčastnil ani jednoho z nich (Jindřichův bratr, portugalský král Jan III. poprosil svého bratrance, císaře Karla V., aby podpořil jeho kandidaturu při nákupu hlasů kardinálů).

Byl stoupencem nezávislosti Portugalska a přivedl do země jezuity, jejichž služeb chtěl využívat rovněž v zámořských územích. V roce 1550 založil universitu v Évoře. V letech 15621568 byl regentem, když pečoval o nezletilého infanta Sebastiána I., syna svého nejstaršího bratra, krále Jana III. V roce 1578 po tragické bitvě u Alcácer-Quibir, v níž mladý Sebastián zahynul, vstoupil 28. srpna Jindřich na trůn Portugalska po obdržení zprávy o synovcově smrti v klášteře v Alcobaçe.

Když takto neočekávaně vstoupil ve svých šedesáti šesti letech na portugalský trůn, chtěl rezignovat na duchovní stav a hledat manželku, aby zajistil kontinuitu dynastie Avis. Papež Řehoř XIII., který byl zavázán Habsburkům, však jeho prosby oslyšel a k odložení kněžského roucha mu nedal souhlas. Přes problémy s následnictvím Jindřich I. nikdy svým nástupcem neustavil svého synovce Antonína (1531-1595), neboť neuznal jeho legitimitu (Antonín byl synem staršího Jindřichova bratra Luise, vévody z Beja (1506-1555), a Violanty Gómez, židovky, která zemřela jako jeptiška; sňatek mezi nimi patrně nebyl uzavřen a Luis uznal svého syna dodatečně).

Král-kardinál zemřel 31. ledna roku 1580 dříve, než regentská rada vybrala jeho nástupce. Jindřichovou smrtí nastala nástupnická krize, v níž práva na portugalský trůn se pokoušeli uplatnit různí uchazeči. Kromě Antonína byl jedním z hlavních pretendentů španělský král Filip II. Antonín se korunoval králem 24. července, již o měsíc později však uplatnil Filip právo síly a vyslal vévodu z Alby, aby Portugalsko dobyl. Antonín byl v bitvě u Alcántary u Lisabonu poražen a následně padl velmi rychle i Lisabon. Portugalským králem se stal Filip (jako Filip I.) pod podmínkou, že Portugalsko a jeho další území se nestanou španělskými provinciemi.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Sebastián I.
Znak z doby nástupu Portugalský král
Jindřich I.
1578 - 1580
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Antonín I./Filip II. Španělský