Jindřich I. Portugalský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jindřich I. Portugalský
král portugalský a algarve
Jindřich I. Portugalský
Jindřich I. Portugalský
Doba vlády 4. srpen 157831. leden 1580
Korunovace 28. srpen 1578, Lisabon
Narození 31. leden 1512
Lisabon
Úmrtí 31. leden 1580 (68 let)
Almeirim
Předchůdce Sebastián I.
Nástupce Antonín I.
Dynastie Aviz
Otec Manuel I.
Matka Marie Aragonská

Jindřich I. Portugalský (portugalsky Dom Henrique, O Grande Inquisidor, 31. ledna 1512, Lisabon31. ledna 1580, Almeirim) byl portugalský král v letech 15781580.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Jindřich se narodil jako pátý syn (osmé dítě) portugalského krále Manuela I. a jeho druhé manželky Marie Aragonské a jako takový si nečinil naděje na následnictví trůnu. Podobně jako řada mladších synů z panovnických rodů nastoupil duchovní kariéru a vzal si za své v tomto směru hájit portugalské zájmy v době, kdy vůdčí roli v katolické církvi na Iberském poloostrově hrálo Španělsko. Rychle vystoupal po žebříčku církevní hierarchie. Byl arcibiskupem v Braze, prvním arcibiskupem v Évoře a konečně arcibiskupem v Lisabonu. V letech 15391578 byl v pořadí druhým generálním (hlavním) inkvizitorem v Portugalsku a v této funkci byl oproti svému předchůdci důsledný s čímž souvisely inkviziční procesy. Jeho role hlavního inkvizitora i krále byla hlavními portugalskými historiky zejména v 19.století, např. Alexandrem Herculanem, hodnocena značně negativně. Byl vybrán za jednoho ze dvou favoritů na následnictví na papežský stolec na obou konkláve konaných v roce 1555, třebaže se neúčastnil ani jednoho z nich (Jindřichův bratr, portugalský král Jan III. poprosil svého bratrance, císaře Karla V., aby podpořil jeho kandidaturu při nákupu hlasů kardinálů).

Byl stoupencem nezávislosti Portugalska, avšak přivedl do země jezuity, využíval rovněž v zámořských územích. V roce 1559 založil druhou portugalskou universitu, jezuitskou, v Évoře, tedy ve městě, kde sídlil hlavní tribunál inkvizice a kde do konce 15.století koexistovaly největší komunity Židů i Maurů v zemi. V letech 15621568 byl regentem, když pečoval o nezletilého infanta Sebastiána I., vnuka svého nejstaršího bratra, krále Jana III. V roce 1578 po tragické bitvě u Alcácer-Quibir, v níž mladý Sebastián zahynul, vstoupil 28. srpna Jindřich na trůn Portugalska po obdržení zprávy o synovcově smrti v klášteře v Alcobaçe.

Když takto neočekávaně vstoupil ve svých šedesáti šesti letech na portugalský trůn. Přes problémy s následnictvím,vzhledem k pokročilému věku, Jindřich I. nikdy svým nástupcem neustavil svého synovce Antonína (15311595), neboť neuznal jeho legitimitu. Antonín byl synem staršího Jindřichova bratra Luise, vévody z Beji (1506–1555),matematika a architekta i vyhlášeného válečníka a Violanty Gómez,konvertované židovky z Évory, mezi nimiž nebyl patrně nikdy uzavřen sňatek. Po otci se Antonín stal velmistrem Maltézského řádu v Portugalsku.

Král-kardinál zemřel 31. ledna roku 1580 dříve, než byl vybrán jeho nástupce. Jindřichovou smrtí nastala nástupnická krize, v níž se práva na portugalský trůn se pokoušeli uplatnit různí uchazeči. Kromě Antonína byl jedním z hlavních pretendentů španělský král Filip II. Antonín se nechal prohlásit králem 24. července v Santarému, již o měsíc později však uplatnil Filip právo síly a vyslal vévodu z Alby, aby Portugalsko dobyl. Antonín byl v bitvě u Alcántary u Lisabonu poražen a následně padl velmi rychle i Lisabon. Portugalským králem se stal Filip (jako Filip I.) pod podmínkou, že se Portugalsko a jeho další území nestanou španělskými provinciemi.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


Předchůdce:
Sebastián I.
Znak z doby nástupu Portugalský král
Jindřich I.
15781580
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Antonín I./Filip II. Španělský