Jan III. Portugalský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan III.
král portugalský a algavre
portrét Jana III., Antonis Mor
portrét Jana III., Antonis Mor
Doba vlády 13. prosinec 152111. červen 1557
Narození 6. duben 1502
Lisabon, Portugalsko
Úmrtí 17. září 1557
Lisabon
Pohřben Klášter svatého Jeronýma
Předchůdce Manuel I.
Nástupce Sebastián I.
Královna Kateřina Habsburská
Potomci I. Alfonso
II. Marie Portugalská
Rod Avis
Otec Manuel I.
Matka Marie Aragonská
Podpis Assinatura D. João III.svg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan III. Portugalský (portugalsky: João III, 6. června 1502, Lisabon11. června 1557, Lisabon), vládnoucí král portugalský.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Princ Jan, nejstarší syn krále Manuela I. a jeho druhé manželky Marie Aragonské, se narodil 6. června 1502.

Mladému princi byl zaslíben trůn v roce 1503. Byl vzdělaný, učili jej v té době například astrologové Tomás de Torres a Diogo de Ortiz, biskup z Viseu, Luís Teixeira, vyučený v Itálii. V roce 1514 byl uveden do vlastního domu a o pár let později pomáhal svému otci při administrativních povinnostech.

Jako šestnáctiletý byl vybrán, aby se oženil se svou první sestřenicí Kateřinou Habsburskou, nejmladší dcerou Filipa I. a královny Jany I. Kastilské, což posílilo vztahy k Rakousku. Zároveň mělo Portugalsko dobré vztahy k Svaté říši římské a Španělsku díky sňatku Janovy sestry Isabely s císařem Karlem V.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Období jeho vlády vystihují přídomky jako (o Piedoso) a (o Colonizador). Pokračoval v kolonizačním úsilí svého otce, za jeho vlády Portugalci osídlili Brazílii (São Vicente 1523, Salvador da Bahia 1545), získali nové kolonie v Asii (Goa a další) a došlo k prvním obchodním kontaktům Evropanů s dynastiemi Ming v Číně (obchodní báze v Macau od roku 1553) a Muromači v Japonsku (Nagasaki, 1542). V Africe založili řadu osad prakticky po celém pobřeží, v severní Africe však z ekonomických důvodů a pod rostoucím tlakem Osmanské říše některé pevnosti opustili (Safim, 1541), jiné (Ceutu a Tanger) posílili. Dohody se Španělskem zajistily dlouhodobý mír na iberském poloostrově a smlouva ze Zaragozy (1529) vyjasnila koloniální nároky obou zemí. Díky tomu například získali Španělé Filipíny, Portugalci Moluky a indonéské ostrovy a v Africe mohli založit pevnosti Mombasa, Lorenco Marques a Mosambik.

Portugalská koloniální říše dosáhla za Jana III. největšího světového rozsahu, v jejich službách prozkoumávali nová území významní mořeplavci (např. Vasco da Gama). Rozvoj asijských kolonií (např. ovládnutí Moluk) zajistil praktický monopol Portugalců na obchod s kořením, především hřebíčkem a muškátovými oříšky. Navzdory bohatství plynoucímu především z Indie však náklady na dvorský život a především administraci rozsáhlé říše vedly k značnému vnějšímu dluhu království.

Vztahům s papežským státem pomohlo zavedení inkvizice do Portugalska a některých jeho zámořských držav i to, že se portugalské království zapojilo do protireformačního hnutí. Portugalci také podporovali vysílání katolických misionářů do svých kolonií (například František Xaverský). Díky tomu měl král vcelku volnou ruku při jmenování katolických hodnostářů, jeho bratři Jindřich a Alfons byli jmenováni kardinály.

Jan III. definitivně přemístil portugalskou univerzitu z Lisabonu do Coimbry a nadal ji dostatečnými prostředky pro rozvoj včetně vybudování humanistické artistické fakulty a vysílání desítek studentů a pedagogů na stipendia především na francouzských univerzitách. K významným vzdělancům jeho doby patřil matematik Pedro Nunes a lékař Garcia de Orta. Jezuité se v Portugalsku směli usídlovat od roku 1540 a zajišťovali síť vzdělávacích zařízení pro různé vrstvy obyvatelstva, kromě toho byli významnými prostředníky v koloniích při navazování kontaktů s domorodými obyvateli.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Z manželství Jana a Kateřiny vzešlo devět dětí, z nichž jen dvě se dožily dospělého věku, avšak nástupníkem na trůnu se stal až jeho vnuk.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Janz rodu Avizů byl patnáctým králem portugalským. Pochován je jako jeho otec a matka v Jeronýmském klášteře v Lisabonu.

 
 
 
 
 
Eduard I. Portugalský
 
 
Eduard I. Portugalský
 
 
 
 
 
 
Eleonora Aragonská
 
 
Ferdinand Portugalský
 
 
 
 
 
 
Ferdinand I. Aragonský
 
 
Eleonora Aragonská
 
 
 
 
 
 
Eleonora z Alburquerque
 
 
Manuel I. Portugalský
 
 
 
 
 
 
Jan I. Portugalský
 
 
Jan Portugalský
 
 
 
 
 
 
Filipa z Lancasteru
 
 
Beatrix Portugalská
 
 
 
 
 
 
Alfons z Braganzy
 
 
Isabela z Braganzy
 
 
 
 
 
 
Beatriz Pereira de Alvim
 
Jan III. Portugalský
 
 
 
 
 
Ferdinand I. Aragonský
 
 
Jan II. Aragonský
 
 
 
 
 
 
Eleonora z Alburquerque
 
 
Ferdinand II. Aragonský
 
 
 
 
 
 
Fadrique Enríquez de Mendoza
 
 
Jana Enríquezová
 
 
 
 
 
 
Mariana Fernández z Córdoby
 
 
Marie Aragonská
 
 
 
 
 
 
Jindřich III. Kastilský
 
 
Jan II. Kastilský
 
 
 
 
 
 
Kateřina z Lancasteru
 
 
Isabela Kastilská
 
 
 
 
 
 
Jan Portugalský
 
 
Isabela Portugalská
 
 
 
 
 
 
Isabela z Braganzy
 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Manuel I.
Znak z doby nástupu Portugalský král
Jan III.
15211557
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Sebastián I.