Přeskočit na obsah

Garcia de Orta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Garcia de Orta
Narození1499 nebo 1501
Castelo de Vide
Úmrtí1568
Goa
Alma materUniverzita Complutense v Madridu
Univerzita v Salamance
Povoláníbotanik, lékař, vysokoškolský učitel, bylinkář a přírodovědec
ZaměstnavateléLisabonská univerzita
Univerzita Coimbra
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Colóquios dos simples e drogas da India. Goa, 1563

Garcia de Orta (15011502 Castelo de Vide, Portugalsko1568 Goa) byl renesanční portugalský židovský lékař, průkopník tropické medicíny. Je považován za prvního člověka, který vědeckým způsobem popsal choleru.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Garcia de Orta se narodil v Castelo de Vide pravděpodobně v roce 1501. Jeho otcem byl kupec Fernão (Isaac) da Orta, matkou Leonor Gomes. Měl tři sestry, Violante, Catarinu a Isabel. Jejich rodiče byli španělští Židé z Valencia de Alcántara, kteří podobně jako mnoho jiných našli v Portugalsku útočiště při velkém vyhnání Židů ze Španělska v roce 1492 za vlády Katolických Veličenstev Ferdinanda II. Aragonského a Isabely Kastilské. V roce 1497 byli přinuceni přijmout křesťanství a stali se z nich tzv. Cristianos Nuevos – Noví křesťané.

Garcia de Orta studoval lékařství, umění a filozofii na univerzitě v Alcalá de Henares a Salamance. V roce 1523, dva roky po otcově smrti, dokončil studia a vrátil se do Portugalska. Nejprve praktikoval lékařství v rodném městě, od roku 1526 v Lisabonu. V roce 1530 se stal na zdejší univerzitě profesorem.

V roce 1534 se vydal na plavbu do Portugalské Indie, a to jako hlavní lékař ve flotile Martima Afonse de Sousa. K cestě ho pravděpodobně přiměla obava ze sílícího vlivu portugalské inkvizice a podařilo se mu obejít zákaz emigrace Nových křesťanů. V roce 1538 se usadil v Goe a vybudoval zde lékařskou praxi, která brzy poskytovala služby prominentní klientele. Byl lékařem sultána jménem Burhan Nizam Shah i několika portugalských vicekrálů a guvernérů Goy.

V roce 1543 se Garcia da Orta oženil s bohatou příbuznou Briandou de Solis. Manželství nebylo šťastné, měli však spolu dvě dcery. V roce 1549 se k němu v Goe připojila jeho matka a dvě sestry, poté co byly v Lisabonu kvůli náboženství vězněny. Garciův švagr po jeho smrti dosvědčil, že García, podobně jako ostatní členové rodiny, zůstal věřícím Židem.

V roce 1565 byl otevřen inkviziční soud v Goe a začalo pronásledování zdejších Židů, tajných Židů, hinduistů a Nových křesťanů. Garcia zemřel v roce 1568 a perzekuce jej vážně nepostihla. Jeho sestra Catarina však byla ve stejném roce za židovskou víru uvězněna a o rok později upálena na hranici. Garcia byl odsouzen posmrtně, v roce 1580 byly po autodafé jeho ostatky vykopány a spáleny. Osud jeho dcer není znám. Za doby života byl Garcia před inkvizicí ochraňován svým přítelem a patronem Martimem Afonsem de Sousa, který byl v letech 1542 až 1545 generálním guvernérem Portugalské Indie.

Ačkoli byl Garcia de Orta vytížen lékařskou praxí a při pobytu v Indii téměř necestoval, v Goe se setkával s obchodníky a lékaři z mnoha oblastí jižní Asie a pobřeží Indického oceánu. Mluvil portugalsky, španělsky, hebrejsky, latinsky, řecky, arabsky a měl i znalosti perštiny, maráthštiny, konkánštiny, sanskrtu a kannadštiny. Dopisovatelé a agenti mu posílali semena a rostliny, obchodoval s kořením, léčivými drogami a drahými kameny. Měl laboratoř a botanickou zahradu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Své rozsáhlé znalosti východních koření a léčivých drog publikoval v jediné známé knize Colóquios dos simples e drogas he cousas medicinais da Índia (Pojednání o bylinách, léčivých drogách a medicínských látkách Indie). Kniha byla vydána v Goe 10. dubna 1563. Představuje množství látek, které byly v té době v Evropě neznámé nebo opředené různými omyly.

Byl prvním Evropanem, který popsal tropické nemoci, zejména choleru. Jeho pitva pacienta zemřelého na choleru je první známou pitvou provedenou v Indii. Ve svých písemnostech projevoval značnou nezávislost na starořeckých, latinských a arabských autoritách. Jeho kniha obsahuje první publikované verše jeho přítele Luíse de Camões, který se později stal portugalským národním básníkem. Poté, co bylo Garcíovo dílo přeloženo do latiny a později i do jiných jazyků, stalo se rychle uznávaným i v Evropě. Velké části z díla byly uveřejněny v roce 1578 v díle Tractado de las drogas y medicinas de las Indias orientales (Pojednání o drogách a léčivech Východní Indie).

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Patrně jako první Evropan podal informace o šelaku a jeho použití.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Garcia de Orta na slovenské Wikipedii.

  1. ANANTANARAYANAN, Raman. Discovery of Kerria lacca (Insecta: Hemiptera: Coccoidea), the lac insect, in India in the late 18th century. Current Science. 25 March 2014, roč. 106, čís. 6, s. 889. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]