Universidad Complutense de Madrid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Univerzita Complutense v Madridu
Universidad Complutense de Madrid
Logo univerzity
Logo
Rectorado de la Universidad Complutense de Madrid.jpg
Datum založení1970
Vedení
RektorCarlos Andradas (od 2015)
Počty akademiků
Studentů celkem91 598
Další informace
AdresaRectorado de la UCM, Španělsko
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíMediterranean Universities Union, Utrechtská síť, ORCID, World Digital Library, Asociace evropských univerzit a Conference of Rectors of Spanish Universities
www.ucm.es
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hlavní kampus, v popředí rektorát

Universidad Complutense de Madrid (UCM), někdy nazývána jen Madridská univerzita, v letech 1293-1499 Estudio de Escuelas Generales de Alcalá, je univerzita v Madridu, ve Španělsku. Na 21 fakultách zde studuje přes 90 tisíc studentů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Je to jedna z nejstarších univerzit na světě, založená 20. května 1293 výnosem kastilského krále Sancho IV. Původně sídlila v Alcalá de Henares (latinské jméno tohoto místa bylo Complutum, pojem Complutense byl do názvu univerzity doplněn roku 1499, roku 1836 vypuštěn a v 70. letech 20. století znovu vrácen). Roku 1836 se univerzita přestěhovala do Madridu. Dnes sídlí v madridské čtvrti Ciudad Universitaria. Univerzita měla jako první na světě svůj kampus, soustředěnou soustavu budov. V 16.-17. století patřila k vrcholným vzdělávacím institucím Evropy, vystudoval zde tehdy např. kardinál Mazarin, Domingo de Soto či Antonio de Nebrija. V roce 1785 se stala jednou z prvních univerzit, která umožnila získat vzdělání doktorské úrovně ženám, první doktorkou (filozofie) se stala María Isidra de Guzmán y de la Cerda. Od roku 1857 byla jedinou univerzitou ve Španělsku, která vzdělání této úrovně mohla poskytovat.

Absolventi[editovat | editovat zdroj]

K absolventům univerzity patří sedm nositelů Nobelovy ceny, za literaturu ji získali Camilo José Cela, Jacinto Benavente, José Echegaray y Eizaguirre, Mario Vargas Llosa, Vicente Aleixandre, za fyziologii a lékařství Santiago Ramón y Cajal a Severo Ochoa. K dalším známým absolventům patří filozofové José Ortega y Gasset a Miguel de Unamuno, dramatik Federico García Lorca, filmový režisér Luis Buñuel, politik Adolfo Suárez aj.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Complutense University of Madrid na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]