Kampus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Krampus, jihoněmecká a rakouská obdoba českého čerta.
Kampus univerzity v Surrey (Spojené království)

Kampus (angl. campus [kæmpəs], z lat. campus, pole, cvičiště) je souvislý areál vysoké školy (univerzity), zejména v britském a americkém prostředí.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Univerzitní kampus zahrnuje zelené plochy (parky, hřiště), budovy s učebnami a laboratořemi, knihovny, studovnami i studentskými kolejemi. Typický kampus má rozlohu mnoha hektarů a bývá umístěn na okraji velkého města, případně i mimo městskou oblast. Na jeho okraji také bývají zřízeny restaurace, obchody a podobně. Hlavní předností kampusu je soustředění výuky, studia i bydlení a oddělení od městského provozu, což podporuje soustředění na studium a vědecké bádání. Naopak jistou nevýhodou může být právě vzdálenost od města a jeho kulturního i jiného života.

Kampusy v Česku[editovat | editovat zdroj]

Největším univerzitním kampusem v Česku je kampus Masarykovy univerzity v Brně v Bohunicích a jedním z prvních kampusů v České republice byl (nedokončený) areál Univerzity Karlovy na Albertově, budovy ČVUT v Praze v Dejvicích nebo areál Vysoké školy zemědělské v Suchdole. Po roce 1989 vznikly například kampusy Západočeské univerzity v Plzni nebo Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]