Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
latinsky Universitas Bohemiae Meridionalis Budovicensis
Společná budova rektorátu a Filozofické fakulty JU
Společná budova rektorátu a Filozofické fakulty JU
ZkratkaJU
Rok založení1991
Typ školyveřejná
Vedení
Rektor (seznam)prof. PhDr. Bohumil Jiroušek, Dr.
KvestorIng. Jiřina Valentová
Prorektor pro vědu a výzkumdoc. Ing. Luděk Berec, Dr.
Prorektor pro studiumPaedDr. Petr Bauman, Ph.D.
Prorektor pro zahraniční vztahydoc. PaedDr. Radka Závodská, Ph.D.
Prorektor pro vnitřní hodnocenídoc. Tomáš Machula, Ph.D., Th.D.
Prorektor pro rozvojIng. Michal Hojdekr, MBA
Prorektor pro řízení a vnější vztahyIng. Ludvík Friebel, Ph.D.
Předseda akademického senátuPhDr. Iva Žlábková, Ph.D.
Počty akademiků (k roku 2016[1])
Bakalářských studentů7146
Magisterských studentů2476
Doktorandů573
Akademických pracovníků856
Další informace
Počet fakult8
SídloČeské Budějovice
AdresaBranišovská 1645/31a, České Budějovice, 370 05, Česko
Zeměpisné souřadnice
www.jcu.cz
Profil na Facebooku
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU, latinsky Universitas Bohemiae Meridionalis Budovicensis) je veřejná vysoká škola univerzitního typu se sídlem v Českých Budějovicích. Má 8 fakult a profiluje se jako vzdělávací a výzkumná instituce s orientací na přírodní, humanitní a sociální vědy. Na univerzitě studuje 9 000 studentů ve více než 220 oborech bakalářských, magisterských a doktorských programů.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jihočeská univerzita byla založena 28. září 1991 zákonem ČNR č. 314/1991 Sb. Navázala zejména na tradice vzdělávání učitelů, vysokoškolských odborníků pro různá odvětví zemědělské výroby, teologická studia, tradici rybníkářství a rybářství.

Základ univerzity původně tvořily dvě fakulty – Pedagogická fakulta (od roku 1948 pobočka Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, později se stala samostatnou fakultou) a Provozně ekonomická fakulta (od roku 1960 součást pražské Vysoké školy zemědělské). K zakládajícím kamenům patřily také tři nově vytvořené fakulty: Biologická, Teologická a Zdravotně sociální. V roce 1994 vznikla v Jindřichově Hradci Fakulta managementu Jihočeské univerzity, která se ale na přelomu let 1997/1998 vyčlenila ze struktury Jihočeské univerzity a stala se šestou fakultou Vysoké školy ekonomické v Praze. V roce 2006 vznikla Filozofická fakulta a o rok později se přidala Ekonomická fakulta. Původní Biologickou fakultu nahradila v roce 2007 Přírodovědecká fakulta. V roce 2009 vznikla Fakulta rybářství a ochrany vod.

Fakulty[editovat | editovat zdroj]

Rektoři[editovat | editovat zdroj]

Bývalý rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula

Mezinárodní spolupráce[editovat | editovat zdroj]

Jihočeská univerzita spolupracuje s více než 400 univerzitami po celém světě.[3] Univerzita realizuje přeshraniční studijní program Biological Chemistry s Univerzitou Jana Keplera v Linci a s vybranými zahraničními univerzitami také nabízí možnost získat dvojí a trojí diplom (double/joint degree).[4]

Mezinárodní prestiž[zdroj?] Jihočeské univerzity dokládá i aktivní výzkum badatelských týmů v rozmanitých částech světa, včetně provozování vlastních výzkumných stanic v Papui Nové Guineji a na Svalbardu.

Kampus ve Čtyřech Dvorech[editovat | editovat zdroj]

Letecký pohled na kampus Jihočeské univerzity
Akademická knihovna Jihočeské univerzity

Univerzitní kampus ve Čtyřech Dvorech leží v klidné části města. Jsou v něm 4 z celkem 8 fakult, menza, akademická knihovna a 4 koleje. S rozlohou 17 hektarů slouží také k relaxaci a jako prostor pro pořádání kulturních a společenských akcí. V centrální části kampusu vznikl park anglického typu, ve kterém je umístěna Lavička Václava Havla od architekta Bořka Šípka.

V roce 2016 byl v kampusu otevřen nový studentský klub JU Kampa[5] a také univerzitní školka Kvítek.[6]

Čestné doktoráty[editovat | editovat zdroj]

Za dobu své existence udělila Jihočeská univerzita celkem 27 čestných vědeckých hodností doctor honoris causa. Mezi nositeli jsou například prof. RNDr. Antonín Holý, DrSc. a prof. Dr. Erik De Clercq, MD., světově uznávaní odborníci ve virologii.

Časopis Journal[editovat | editovat zdroj]

Kampus JU v zimě

Čtyřikrát ročně a v nákladu 5 000 kusů vychází oficiální celouniverzitní časopis Journal. Přináší novinky, rozhovory a reportáže ze všech fakult JU. V pravidelných rubrikách představuje studenty, pedagogy i absolventy. Porota Komory Public Relations ocenila Journal v desátém ročníku ankety Firemní médium roku čestným uznáním.[7]

Studentské spolky a aktivity[editovat | editovat zdroj]

Na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích působí řada studentských organizací. Například:

 • Mezinárodní studentský klub
 • Studentské rádio K2
 • AIESEC[8]
 • Studentská unie[9]
 • Jihočeský univerzitní orchestr
 • Divadlo SUD
 • JU Magazín

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Výroční zpráva o činnosti Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích za rok 2016 [online]. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích [cit. 2017-11-25]. S. 19, 29. Dostupné online. 
 2. O Jihočeské univerzitě — Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. www.jcu.cz [online]. [cit. 2021-04-20]. Dostupné online. 
 3. Mezinárodní spolupráce — Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. www.jcu.cz [online]. [cit. 2021-04-20]. Dostupné online. 
 4. Double/joint degree — Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. www.jcu.cz [online]. [cit. 2021-04-20]. Dostupné online. 
 5. Otevření Studentského klubu Kampa. www.jcu.cz [online]. [cit. 2019-02-02]. Dostupné online. 
 6. 30. 8. 2016/Jihočeská univerzita otevírá vlastní mateřskou školku. www.jcu.cz [online]. [cit. 2019-02-02]. Dostupné online. 
 7. Univerzitní časopis — Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. www.jcu.cz [online]. [cit. 2019-02-02]. Dostupné online. 
 8. Staň se členem AIESEC České Budějovice — Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. www.jcu.cz [online]. [cit. 2019-02-02]. Dostupné online. 
 9. SUJU - Studentská Unie Jihočeské Univerzity. www.facebook.com [online]. [cit. 2019-02-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]