Vysoká škola polytechnická Jihlava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vysoká škola polytechnická Jihlava
Logo univerzity
Logo
Vchod VŠPJ
Vchod VŠPJ
ZkratkaVŠPJ
Rok založení2004
Typ školyveřejná vysoká škola neuniverzitního typu
Vedení
Rektorprof. MUDr. Václav Báča, Ph.D.
KvestorIng. Oldřich Rambousek, Ph.D.
Prorektor pro studiumRNDr. Jana Borůvková, Ph.D.
Prorektor pro vnitřní, vnější a mezinárodní vztahyprof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc.
Prorektor tvůrčí a projektovou činnostdoc. Ing. Zdeněk Horák, Ph.D.
Prorektor pro strategii a kvalituRNDr. Ing. Lenka Cimbálníková, Ph.D., MBA
Počty akademiků (k roku 2016[1])
Bakalářských studentů2146
Magisterských studentů59
Akademických pracovníků124
Další informace
SídloTolstého 16
586 01 Jihlava
AdresaTolstého 1556/16, Jihlava, 586 01, Česko
Zeměpisné souřadnice
http://www.vspj.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) byla zřízena v roce 2004 jako první veřejná vysoká škola neuniverzitního typu v České republice[2] a je jedinou veřejnou vysokou školou se sídlem v Kraji Vysočina.

Sídlo[editovat | editovat zdroj]

Vysoká škola sídlí v třípodlažní budově s vnitřním dvorem mezi ulicemi Tolstého, Jiráskova a Tyršova. Ta byla postavena roku 1905 a až do roku 1960 sloužila jihlavskému krajskému soudu, umístěna zde byla i věznice. Z té doby se zachovala např. hlavní soudní síň, dnes sloužící jako školní aula.[3] Poté v ní působil Pedagogický institut a od roku 1966 odloučené pracoviště Vysoké školy zemědělské v Brně. V letech 1994 až 2005 ještě Vyšší odborná škola Jihlava, poté objekt získala nově zřízená Vysoká škola polytechnická.[4]

Studium[editovat | editovat zdroj]

Vysoká škola polytechnická Jihlava je jedinou veřejnou vysokou školou se sídlem v Kraji Vysočina. Slovo „polytechnická“ vychází z řeckého polús (mnoho) a téchne (umění) – vyjadřuje, že škola není zaměřena jen na jeden obor, ale má různorodou studijní nabídku. Zájemci o studium mohou vybírat jak z bakalářských oborů zdravotnického typu, tak i z technických a ekonomických programů, a to v prezenční i kombinované formě. Od podzimu 2021 navíc VŠPJ otevírá nový navazující magisterský studijní program Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi, díky kterému je možné poprvé získat inženýrský titul přímo v Kraji Vysočina.

Bakalářské studijní programy:

 • Aplikovaná informatika (prezenční i kombinované studium)
 • Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi (prezenční i kombinované studium)
 • Aplikované strojírenství (prezenční i kombinované studium)
 • Cestovní ruch (prezenční i kombinované studium)
 • Finance a řízení (prezenční i kombinované studium)

Bakalářské studijní obory:

 • Porodní asistentka (prezenční studium)
 • Všeobecná sestra (prezenční i kombinované studium)
 • Zdravotně sociální pracovník (prezenční i kombinované studium)

Navazující magisterské programy:

 • Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi (prezenční i kombinované studium)

Obecným cílem studia v akreditovaných studijních programech je poskytnout zájemcům možnost získat profesně orientované vzdělání s výrazně praktickými výstupy. Významnou součástí studia jsou dlouhodobé praxe (minimální délka praxe 12 týdnů). Po složení státní závěrečné zkoušky a obhajobě bakalářské/diplomové práce získává absolvent diplom a titul bakaláře (Bc.) v případě bakalářského studijního programu, nebo magistra (Mgr.) v případě magisterského studijního programu. Absolvent také získává možnost dalšího studia v navazujících studijních programech na jiných vysokých školách v tuzemsku nebo v zahraničí. Studium v akreditovaných studijních programech trvá tři roky v případě bakalářského studia a probíhá prezenční formou, v některých oborech rovněž kombinovanou formou. V magisterských programech trvá studium dva roky a probíhá kombinovanou formou studia. Studijní nabídka se průběžně rozšiřuje tak, jak jsou ve správním řízení akreditovány nové studijní programy a obory.

Jako jediná vysoká škola v ČR provozuje vlastní cestovní kancelář, je zkouškovým centrem British Council pro získání jazykových certifikátů Cambridge ESOL a také akreditovaným střediskem ECDL.[zdroj?]

Vedle historické budovy Vysoké školy polytechnické Jihlava bylo v únoru roku 2020 slavnostně otevřeno nové výukové centrum. Stavba je trojúhelníkového tvaru, uvnitř převýšené haly se nachází velkokapacitní posluchárna pro 330 studentů. V podzemí je umístěna unikátní virtuální továrna využívající principy Průmyslu 4.0. Spolu s výstavbou nového výukového centra se dočkalo rekonstrukce i severní křídlo historického pentagonu - původně soud s věznicí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Výroční zpráva o činnosti Vysoké školy polytechnické Jihlava pro rok 2016 [online]. Vysoká škola polytechnická Jihlava [cit. 2017-11-25]. Dostupné online. 
 2. Zákon ze dne 3. června 2004 č. 375/2004 Sb., o zřízení Vysoké školy polytechnické Jihlava. Dostupné online.
 3. Rekonstrukce historické auly Vysoké školy polytechnické v Jihlavě [online]. Spolek Stavba Vysočiny [cit. 2018-09-18]. Dostupné online. 
 4. U staré budovy polytechniky má vyrůst posluchárna pro stovky studentů. iDNES.cz [online]. 2017-08-28 [cit. 2018-09-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]