Univerzita Coimbra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Univerzita Coimbra
Logo univerzity
Coimbra December 2011-19a.jpg
Datum založení 1290
Adresa Coimbra, 3000-214, Portugalsko
Zeměpisné souřadnice
Členství Utrecht Network, Coimbra Group a Asociace evropských univerzit
www.uc.pt
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Univerzita Coimbra - Alta e Sofia
Světové dědictví UNESCO
nádvoří historického komplexu

nádvoří historického komplexu

Smluvní stát PortugalskoPortugalsko Portugalsko
Typ kulturní dědictví
Kritérium ii, iv, vi
Odkaz 1387 (anglicky)
Oblast Evropa
Zařazení do seznamu
Zařazení 2013 (37. zasedání)

Univerzita v Coimbře je nejstarší portugalskou univerzitou. Byla založena již v roce 1290 a v současnosti má osm fakult. Škola je zakládajícím členem seskupení univerzit, jež je známé pod názvem Coimbra Group.

Stojí na vrcholu kopce ve staré části města, vysoko nad řekou Mondego. K univerzitě vede několik malých uliček, kde se nacházejí koleje (repúblicas) a četné hospůdky a bary.

Hlavní nádvoří univerzity je po třech stranách obklopeno historickými budovami a zvonicí. Zvonice, jež je symbolem univerzity, je viditelná z kteréhokoliv místa ve městě. Nejznámější ze tří zvonů, zvaný cabra, neboli kozel, svolává studenty k přednáškám již od roku 1733. Nachází se zde také pozoruhodná barokní knihovna Biblioteca Joanina, kterou nechal roku 1720 postavit král Jan V. Ve třech pozlacených a bohatě vyzdobených místnostech je uloženo na 300 000 v kůži vázaných knih v mnoha jazycích. Na téže straně nádvoří je i Muzeum sakrálního umění (Museu de Arte Sacra) a kaple svatého Michala (Capela de Săo Miguel) s velkými barokními varhanami. V protější budově se nachází bohatě vyzdobená aula, Sala dos Capelos, středisko univerzitního života, kde se odehrávají promoce.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]