Přeskočit na obsah

Univerzita Coimbra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Univerzita Coimbra
Logo univerzity
Logo
Datum založení1290
Počty akademiků
Studentů celkem25 580 (2021)
Další informace
AdresaCoimbra, 3000-214, Portugalsko
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíUtrechtská síť, Coimberská skupina, Asociace evropských univerzit, Evropský kampus městských univerzit, Univerzitní agentura frankofonie, Koalice pro pokrok v hodnocení výzkumu a European Open Science Cloud Association
www.uc.pt
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Univerzita Coimbra - Alta e Sofia
Světové dědictví UNESCO
nádvoří historického komplexu
nádvoří historického komplexu
Smluvní státPortugalskoPortugalsko Portugalsko
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iv, vi
Odkaz1387 (anglicky)
OblastEvropa
Zařazení do seznamu
Zařazení2013 (37. zasedání)

Univerzita v Coimbře je nejstarší portugalskou univerzitou. Byla založena již v roce 1290 a v současnosti má osm fakult. Škola je zakládajícím členem seskupení univerzit, jež je známé pod názvem Coimbra Group.

Stojí na vrcholu kopce ve staré části města, vysoko nad řekou Mondego. K univerzitě vede několik malých uliček, kde se nacházejí koleje (repúblicas) a četné hospůdky a bary.

Hlavní nádvoří univerzity je po třech stranách obklopeno historickými budovami a zvonicí. Zvonice, jež je symbolem univerzity, je viditelná z kteréhokoliv místa ve městě. Nejznámější ze tří zvonů, zvaný cabra, neboli kozel, svolává studenty k přednáškám již od roku 1733. Nachází se zde také pozoruhodná barokní knihovna Biblioteca Joanina, kterou nechal roku 1720 postavit král Jan V. Ve třech pozlacených a bohatě vyzdobených místnostech je uloženo na 300 000 v kůži vázaných knih v mnoha jazycích. Na téže straně nádvoří je i Muzeum sakrálního umění (Museu de Arte Sacra) a kaple svatého Michala (Capela de Săo Miguel) s velkými barokními varhanami. V protější budově se nachází bohatě vyzdobená aula, Sala dos Capelos, středisko univerzitního života, kde se odehrávají promoce.

Fotogalerie

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]