Přeskočit na obsah

Bom Jesus do Monte

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatostánek Bom Jesus do Monte v Braze
Světové dědictví UNESCO
kulturní dědictví
kulturní dědictví
Smluvní státPortugalskoPortugalsko Portugalsko
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumiv
Odkaz1590 (anglicky)
OblastEvropa
Zařazení do seznamu
Zařazení2019 (43. zasedání)

Bom Jesus do Monte je římskokatolický svatostánek v Tenões ve východním předměstí města Braga v severním Portugalsku. Stojí na kopci Espinho a je významným poutním místem a turistickým cílem. Dominantní součástí celého areálu je monumentální barokní schodiště překonávající výškový rozdíl 116 metrů. V roce 2015 přidělil papež František chrámu postavení tzv. Basilica minor.

Různé sakrální stavby stály na kopci již od 14. století. Poutní místo zde funguje po dobu více než 600 let a je příkladem evropské tradice vytváření posvátných hor (Sacri Monti) propagovaných katolickou církví po Tridentském koncilu v reakci na protestantskou reformaci. Realizace barokního areálu započala v roce 1722 a to výstavbou spodní části schodů se zastaveními křížové cesty. Stavba samotného chrámu a další části schodů probíhala mezi roky 1784 a 1811. Slavné schodiště zahrnuje vyobrazení pěti smyslů, fontány, sochy a další ozdobné prvky a je nejhodnotnějším dílem v areálu. Bylo napodobováno nejen v samotném Portugalsku, ale například i v Brazílii u kaple Bom Jesus v Congonhas do Campo[1] nebo u kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v Panadží v indické (původně portugalské) Goe či na Azorech u Kaple Panny Marie Královny Míru. Parelelně se schodištěm byla v roce 1882 postavena lanová dráha. Je unikátní tím, že její pohon obstarává voda. V horní stanici se voda napustí do nádrže v podvozku vagónu a dole se zase vypustí. Od roku 2019 je Bom Jesus do Monte zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TOMAN, Rolf. Baroko – Architektura, sochařství, malířství. [s.l.]: Slovart, 2007. ISBN 978-80-7209-771-5. S. 116–118. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]