Alfons III. Portugalský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alfons III. Portugalský
král Portugalska a Algarve
Alfons III. Portugalský
Alfons III. Portugalský
Doba vlády 1248 - 1279
Narození 5. května 1210
Coimbra
Úmrtí 16. února 1279
Lisabon
Pohřben Klášter Alcobaça
Předchůdce Sancho II. Portugalský
Nástupce Dinis I. Portugalský
Královna Matylda z Boulogne
Beatrix Kastilská
Potomci Robert
Blanka
Ferdinand
Dinis I.
Alfons
Sancha
Marie
Konstancie
Vincent
Dynastie Burgundská dynastie
Otec Alfons II. Portugalský
Matka Urraca Kastilská
Sourozenec Eleonora Portugalská, Fernando, pán ze Serpy a Sancho II. Portugalský
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alfons III. Portugalský (portugalsky Afonso III de Portugal, španělsky Alfonso III de Borgoña, francouzsky Alphonse le Boulonnais , 5. května 1210, Coimbra - 16. února 1279, tamtéž) zvaný Boloňan nebo Reformátor, byl hrabě z Boulogne a portugalský král. Jako první užíval titul král Portugalska a Algarve.

Život[editovat | editovat zdroj]

Šlo o druhorozeného syna krále Alfonse II. Tlustého a jeho choti, kastilské infantky Urraky. Mládí strávil v Dánsku a na francouzském dvoře své tety Blanky měl jistý politický vliv. Roku 1238 či 1239 se výhodně oženil s Matyldou, bohatou ovdovělou dědičkou hrabství Boulogne, a stal se tak francouzským hrabětem.

Začal zasahovat do vnitřních záležitostí Portugalského království, kde vládl jeho starší bratr Sancho II. Nespokojená šlechta se spojila s církví a pokusila se na trůn dosadit Alfonse. V březnu 1245 obžaloval papež Inocenc IV. v bule Inter alia desiderabilia Alfonsova bratra z nejhorších zločinů, označil jej za "zbytečného krále" (rex inutilis) a Alfonse za "správce a ochránce" království, čímž Sancha v podstatě sesadil. Sancho opustil zemi a roku 1248 v Toledu zemřel.

Na opuštěný portugalský trůn nastoupil Alfons. Vzdal se francouzského hrabství a roku 1253 se, i přes existenci manželství s Matyldou z Boulogne žijící ve Francii, oženil s Beatrix, mladinkou levobočnou dcerou sousedního krále Alfonse Kastilského. Matylda si stěžovala u papeže a Alexandr IV. vyřkl nad oblastmi království, kde král se svou mladou chotí pobýval, interdikt. Alfons nutně potřeboval legitimního následníka trůnu a papežskému nátlaku se nepodvolil. Patová situace se vyřešila Matyldinou smrtí roku 1258.[1] Beatrix porodila staršímu manželovi osm legitimních potomků a přežila jej téměř o čtvrt století, byli společně pohřbeni v cisterciáckém klášteře Alcobaça.


Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. EMMERSON, Richard K. In: Key Figures in Medieval Europe. [s.l.]: Routledge, 2005. ISBN 978-0-415-97385-4. S. 10. (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Filip
Hrabě z Boulogne
12381253
Nástupce:
Matylda
Předchůdce:
Sancho II.
Znak z doby nástupu Portugalský král
12481279
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Dinis I.
Předchůdce:
Maurové
Znak z doby nástupu Král Algarve
Alfons I.
12491279
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Dinis I.