Ramon Berenguer IV. Barcelonský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Příbuzenstvo
otec Ramon Berenguer III.
matka Dulce Provensálská
manželka Petronila Aragonská
syn Petr Aragonský
syn Alfons II. Aragonský
syn Ramon Berenguer IV. Provensálský
syn Sancho z Roussillonu
dcera Dulce Aragonská
levobočný syn Ramon Berenguer,arcibiskup narbonnský

Ramon Berenguer IV. Barcelonský (katalánsky Ramon Berenguer IV, aragonsky Remón Berenguer IV, okcitánsky Ramon Berenguièr IV, 1113? Barcelona - 6. srpna 1162 Borgo San Dalmazzo) byl hrabě barcelonský v letech 1131-1162, manžel a spoluvládce aragonské královny Petronily v letech 1137-1162, zakladatel dynastie aragonských králů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Středověká miniatura z (Genealogía de los Reyes de Aragón)

Ramon Berenguer IV. byl starším synem barcelonského hraběte Ramona Berenguera III. a hrabství zdědil 19. srpna 1131. Díky spletité politické situaci se 11. srpna 1137 zasnoubil s teprve dvouletou Petronilou, jedinou dcerou krále Aragonie Ramira II. Ramiro se 13. listopadu zřekl královského trůnu, odešel do klášterního ústraní a přenechal vládu své dceři, respektive jejímu choti.

Berenguerovi se podařilo usmířit s kastilským králem Alfonsem VII., v čemž mu byla nápomocná sestra, kastilská královna Berengarie. Oba švagři pak zahájili úspěšnou reconquistu na Pyrenejském poloostrově a podařilo se jim postupně dobýt města Tortosa, Fraga a Lleida. Během bitvy o Tortosu založil Řád sekery. Jako vazal a spojenec císaře Fridricha Barbarossy bojoval Ramon v bitvě u Turína[1] a zemřel v létě 1162 v Piemontu při tažení na pomoc císaři proti Milánu. Založil cisterciácký klášter Poblet a je pohřben v klášteře Santa María de Ripoll.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOLEKTIV. Dějiny Španělska. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 1995. S. 143.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Ramon Berenguer III.
Znak z doby nástupu Barcelonský hrabě
Ramon Berenguer IV.
1131 - 1162
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Alfons II. Aragonský