Geoffroy V. z Anjou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Náhrobní deska Geoffroye Plantageneta (jamkový email, 12. století)
Příbuzenstvo
otec Fulko V. z Anjou
matka Ermengarda z Maine
manželka Matylda Anglická
syn Jindřich II. Plantagenet
syn Geoffroy VI. z Anjou
syn Vilém z Anjou
levobočná dcera Emma
levobočná dcera Marie
levobočný syn Hamelin z Anjou

Geoffroy V. z Anjou, zvaný Plantagenet (fr. Geoffroy V d'Anjou; 24. srpna 11137. září 1151 Chateau-du-Loir), byl hrabětem z Maine, z Anjou, z Touraine a v letech 11441151 normandský vévoda. Bývá uváděn i jako Geoffroy Sličný (le Bel), přičemž přízvisko Platangenet dostal údajně podle rostliny z rodu kručinek, která zdobila jeho helmici.[1]Během svého života získal vzdělání a četl antické autory v originále.[2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Geoffroy byl nejstarším synem hraběte Fulka V. z Anjou a Ermengardy z Maine, dědičky Eliáše I. z Maine. 17. června 1128 se v Le Mans jako třináctiletý oženil s o jedenáct let starší Matyldou, dcerou a jedinou dědičkou anglického krále Jindřicha I. a jeho první manželky Matyldy Skotské.

Matylda Anglická byla od roku 1125 vdovou, z předchozího manželství s císařem Jindřichem V. se žádný potomek nenarodil. Sňatek s mladičkým Geoffroyem přinesl vytoužený mír Anglie a Anjou, manželství ovšem patrně příliš šťastné nebylo. Svůj podíl na tom měl velký věkový rozdíl a zřejmě i Matyldina povaha (tvrdohlavost, panovačnost a spíš mužské vystupování). I přesto manželé zplodili tři syny, první se narodil roku 1133 a po dědovi z matčiny strany dostal jméno Jindřich. Kromě manželských dětí je doloženo též několik Geoffroyových levobočků.

Matylda po otcově smrti roku 1135 začala válčit se svým bratrancem Štěpánem z Blois o anglickou korunu. Geoffroy měl zájem především o získání normandského vévodství a anglickou válku nikdy nepodporoval. Vojenskými taženími v letech 1141-1144 donutil kapitulovat město Rouen a získal vytoužený vévodský stolec. Celý život však musel potírat vzpoury na svém území a dokonce věznil mladšího bratra Eliáše. Roku 1150 přijal nejstaršího syna Jindřicha jako spoluvládce, již o rok později, v necelých čtyřiceti letech, ovšem náhle zemřel. Byl pohřben v katedrále v Le Mans.

Dědictví Anjouovců[editovat | editovat zdroj]

Geoffroyův syn Jindřich se roku 1152 oženil s bývalou manželkou francouzského krále Ludvíka VII. Eleonorou Akvitánskou, která byla o 10 let starší než on. V Anglii nadále zuřila vleklá občanská válka mezi příznivci Jindřichovy matky Matyldy a Štěpána z Blois. Té přinesla konec až Jindřichova odvaha přeplavit se přes kanál a bez ohledu na povstání na jeho francouzských državách se se Štěpánem utkat v boji. Jistou roli hrála také smrt Štěpánova syna Eustacha IV. z Boulogne. Smlouva z Wallingfordu z prosince roku 1153 rozhodla o budoucí změně na anglickém trůnu. Díky nepopiratelnému Matyldinu nároku měl po Štěpánově smrti nastoupit na trůn její prvorozený syn Jindřich. Ten se roku 1154 stal jako Jindřich II. prvním anglickým králem z dynastie Plantagenetů. Jeho potomci po něm zdědili kromě rozsáhlé říše také prchlivost, kterou se vykazoval již jeho otec Geoffroy a která byla typická pro rod Anjouovců.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LEBE, Reinhard. Království jako věno. Praha : Brána, 1999. 208 s. ISBN 80-7243-059-9. S. 57.  
  2. OBERMEIER, Siegfried. Richard Lví srdce : král, rytíř, dobrodruh. Praha : Ikar, 1999. 239 s. Dále jen Richard Lví srdce. ISBN 80-7202-481-7. S. 14.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jean Favier, Les Plantagenêts. Origine et destin d'un empire, éd. Fayard, Paris, 2004.
  • Martin Aurell, l'empire des Plantagenêt, 1154-1224, coll. Tempus, éd. Perrin, 2003
  • François Lebrun, "Histoire des Pays de Loire", coll. Univers de la France, ed. Privas 1972

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Fulko
Znak z doby nástupu Hrabě z Maine
11261151
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Eliáš II.
Předchůdce:
Fulko V.
Znak z doby nástupu Hrabě z Anjou
11291151
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jindřich I.
Předchůdce:
Eustach IV.
Hrabě z Mortain
11411151
Nástupce:
Jindřich I.
Předchůdce:
Štěpán
Znak z doby nástupu Normandský vévoda
11441151
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jindřich II.